Žeby svitanie novej politickej kultúry...


eva zelenayováPOZNÁMKA

Eva ZELENAYOVÁ

Robiť politiku na Slovensku je nesmierne náročná vec. Veď si len spomeňme. Pred dvadsiatimi rokmi sa politické strany nezhodli ani na tom, či chcú samostatné Slovensko. A čo po jeho vzniku? Zápas medzi zástancami samostatnosti a jej odporcami neustal prakticky do dnešných dní. Kto sledoval nedávnu televíznu diskusnú reláciu s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom a poslancom NR SR Igorom Matovičom (OľaNO) pravdepodobne nemohol uveriť vlastným očiam a ušiam.

Kým pred dvoma rokmi sa v parlamente vyzývali na pästný súboj – chlapsky povedané „na férovku“, teraz spriadali spoločné plány. Ak I. Matovič myslí vážne a úprimne spoluprácu s vládnym Smerom pri riešení problémov s neprispôsobivými občanmi, tak môžeme hovoriť o skutočne novom začiatku politickej kultúry na Slovensku.

Existujú totiž isté citlivé témy, ktoré sa nedajú riešiť bez širšej podpory v parlamente, respektíve, ktoré sa vôbec nedajú riešiť, ak sa stanú predmetom vytĺkania politického kapitálu. Určite medzi také patrí jazykový či tlačový zákon alebo problematika menšín. Ak sa vládna garnitúra napriek odporu opozície podujme taký zákon presadiť, vždy sa stáva predmetom spochybňovania dokonca s medzinárodným dosahom. Na Slovensku sme takýchto situácií prežívali neúrekom, najmä v období do roku 1998, keď sa k moci agresívne drala pravica. Za schválenie jazykového zákona si v tom čase kabinet premiéra vyslúžil demarš Európskej únie, pravda koncipovaný bol na Slovensku... Žiaľ, najviac neprispôsobivých občanov pochádza z rómskeho etnika. Obťažujú spoluobčanov, ohrozujú ich bezpečnosť, zvyšujú kriminalitu, už v školách sú s niektorými rómskymi deťmi problémy. Spory sa vyostrujú a zo dňa na deň pribúdajú. Rovnako v susedných krajinách, najmä v Česku a Maďarsku. Preto ochota opozičného subjektu pomôcť riešiť tento vleklý problém vniesla do spoločnosti úľavu, ale rozhnevala opozičných politikov.

Keďže, zjednodušene povedané, riešenie rómskej otázky je celoeurópsky problém, dalo by sa očakávať, že iniciatívu Smeru a Obyčajných ľudí privítajú aspoň mimovládne organizácie. No stal sa pravý opak. Aktivista zo Šimečkovej nadácie L. Oravec označil pripravované opatrenia vlády za kladivo na Rómov. Dokonca tvrdil, že nie je pravda, žeby Rómovia ničili svoje príbytky. Zdá sa, že Luník IX nikdy nevidel... Ďalších znepokojil „jazyk“ – ostrý tón, akým sa začalo o riešení problémov s Rómami hovoriť. Nepochádza ich znepokojenie skôr z toho, že ak sa urobí náprava, oni prídu o výnosnú agendu?

Denne sme svedkami väčších či menších zlyhaní v medziľudských vzťahoch. Aj tragédiu v Devínskej Novej Vsi zapríčinili neprispôsobiví občania a ľahostajnosť vo vzťahu k slušným ľuďom. Mali by si byť toho vedomé aj ľudsko-právne organizácie, ak majú záujem problémy riešiť a nie iba priživovať sa na nich.Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.