Hold národovkyniam aj slovenským dobrovoľníkom
Miestna organizácia MS v Myjave si dvojdňovým podujatím ‒ umeleckým pásmom o dejinách, vzdávajúcich hold slovenským ženám ‒ a pochodom s obnovou prísahy dobrovoľníkov pripomenula revolučné udalosti z roka 1848. Matica slovenská pritom ocenila v myjavskom múzeu ženské osobnosti za prínos pre kultúru.
V hudobno-literárnom pásme v priestoroch SNM – Múzea SNR v Myjave ožili najstaršie slovanské časy až do obdobia štúrovskej generácie. Leitmotívom programu boli ženy. Jednak vo vyobrazení a v tanečnom stvárnení slovanských bohýň, ale najmä prostredníctvom osobností, ktoré sa prístupom a prácou podieľali na národnom obrodení v 19. storočí. Na stvárnení zámeru sa podieľali spolu s ochotníkmi z Mládežníckeho parlamentu v Myjave aj ďalší dobrovoľníci ‒ Občina Javorník a Žriedlovej doliny, s hudobným sprievodom Myjavskí heligonkári, ale i umelci Jozef Šimonovič a Ida Rapaičová, ktorí famóznymi prednesmi dopĺňali účinkujúcich v poetických vstupoch.
Súčasťou programu bolo aj oceňovanie osobností za umeleckú a kultúrnu činnosť. Riaditeľ Domu MS v Prievidzi Vlastimil Uhlár a predsedníčka KR MS Žofia Hrančová odovzdali pamätné medaily a Ceny predsedu MS pri príležitosti Roka slovenských žien v národnom hnutí. In memoriam bola Medailou predsedu Matice slovenskej ocenená prvá dlhoročná riaditeľka Múzea SNR v Myjave prom. historička Blanka Landová za celoživotný prínos pre regionálnu a národnú kultúru. Toto ocenenie pri príležitosti osemdesiatich rokov za celoživotný prínos pre slovenskú kultúru a národný odkaz si prevzala aj slovenská herečka, dablérka, vysokoškolská pedagogička a recitátorka Ida Rapaičová, ktorej prednes Konštantínovho Proglasu v staroslovenčine bol jedným z najväčších zážitkov matičiarskeho programu v Myjave. Cenu Matice slovenskej si prevzala aj predsedníčka MO MS a spoluorganizátorka podujatia Blanka Ušiaková-Kovarčíková za obnovenie Miestneho odboru MS v Myjave, zachovávanie tradícií a odkazu predkov a dlhoročnú činnosť pri napĺňaní programu Matice slovenskej. Hurbanovskí matičiari zároveň v sobotu 21. septembra zorganizovali pochod s obnovou prísahy dobrovoľníkov. Výpravou z moravského Javorníka do vrbovskej časti Šance, nesúcou dobrovoľnícku vlajku Slovenského povstania, si takto pripomenuli miesta, kam presne pred stosedemdesiatimi šiestimi rokmi viedli kroky prvej slovenskej dobrovoľníckej výpravy. Pri Pamätníku dobrovoľníkov vo Vrbovciach pritom symbolicky zložili sľub vernosti.
Aj takto symbolicky preletela nad Múzeom SNR v Myjave a moravsko-slovenským pomedzím Matica ‒ holubica ‒ a spojila odkaz Slovanov a štúrovcov pre dnešok: neutíchajúce posolstvo a potrebu spojenia síl za slobodu, rovnosť a bratstvo pre všetkých ľudí dobrej vôle.
Blanka UŠIAKOVÁ, MO MS v Myjave, a Martin KOVANIČ, Kopaničiarske noviny