Skip to content

Dnešný dátum:

utorok, 14 januára, 2025
Menu

Kam zmizlo a komu pribudlo päť a pol milióna eur z Národnej galérie

27 decembra, 2024
Menej ako minúta čítania minút čítania

Kopa nedostatkov a chaos v reprezentatívnej inštitúcii

Vnútorný audit Ministerstva kultúry Slovenskej republiky v Slovenskej národnej galérii preukázal závažné pochybenia, ktoré môžu mať v koncovke aj trestnoprávnu rovinu. Informovala o tom ministerka kultúry Martina Šimkovičová v súvislosti so zisteniami kontroly, ktorá  sa zamerala na obdobie od januára do decembra 2023. Výstupy z kontroly ministerka predstavila verejnosti a boli naozaj zarážajúce.

„Audit odhalil dvadsaťšesť nedostatkov, z toho päť závažných,“ informovala ministerka. Zistenia sú podľa jej slov natoľko závažné, že ich rezort posunie Najvyššiemu kontrolnému úradu SR. Ako dodala, pochybenia môžu mať napokon trestnoprávnu rovinu. „Najzávažnejším zistením auditu bolo, že vyše 5,5 milióna eura za stavebné práce pri rekonštrukcii SNG bolo uhradených bez právneho dôvodu,“ oznámila Martina Šimkovičová.

■ ODHALENIA KONTROLY

Medzi päť najzávažnejších zistení podľa ministerky Šimkovičovej patrí zmiznutých 5,5 milióna eura ‒ peniaze boli uhradené za stavebné práce bez právneho dôvodu. Ďalej ide o neplatné zmluvy. Bývalá riaditeľka Kusá podpisovala napríklad dodatky s firmou svojho otca. Na tretej priečke sa umiestnila pokazená rekonštrukcia ‒ po osemdesiatmiliónovej rekonštrukcii galéria naďalej masívne zateká. Na štvrtom mieste v rebríčku najzávažnejších zistení auditu sa ocitol katastrofálny stav budovy ‒ pri záplavách museli odčerpať 2,5 milióna litra vody (jeden olympijský bazén). A päticu nedostatkov uzatvára chaos v riadení inštitúcie ‒ zamestnanci ignorovali príkazy, nerešpektovali pracovný čas.

■ CHÝB JE VIAC

O pochybeniach, čo je eufemizmus, predchádzajúceho vedenia Slovenskej národnej galérie informoval dočasne poverený generálny riaditeľ SNG Jaroslav Niňaj. Ten medzi ne napríklad zaradil zmluvy, podpisované v rozpore so zákonom, nedostatočnú finančnú disciplínu, ako aj nesprávne nastavenia systémov riadenia inštitúcie. Zopakoval tiež už prezentované zistenia o tom, že rekonštrukcia Národnej galérie nevyriešila problém so zatekaním a škodami spôsobenými spodnou vodou.

■ AUDIT SA NESKONČIL

Tentoraz to má byť stavebno-technický i právny audit, ktorý bude mať za úlohu zistiť, či sa „pochybenia“ stali v projekte, alebo sú za zlyhaním manažérske rozhodnutia. Poverený riaditeľ tiež spomína personálny audit v galérii. Povedal, že „zo strany časti pracovníkov naráža v tomto smere na rezistentný nezáujem o súčinnosť“. Na subordinačnú „perlu“ poukázal i generálny tajomník služobného úradu Ministerstva kultúry Slovenskej republiky Lukáš Machala. Upozornil, že niektorí pracovníci galérie doslova ignorujú príkazy nadriadených. „Vnútorný audit preukázal, že tento dešpekt a neúcta sú odrazom aj predchádzajúceho fungovania v galérii a toho, že niektorí mali skvelý život, keď si robili, čo chceli a kedy chceli,“ povedal Lukáš Machala. Úsilie ministerstva o zmeny má podľa jeho slov smerovať k tomu, aby v Slovenskej národnej galérii zavládli profesionálne pracovné vzťahy a verejné prostriedky boli využívané hospodárne a efektívne.

■ ALARMUJÚCI CHOD

„V galérii vládne absolútny chaos,“ opisuje vnútorné pomery v inštitúcii dočasne poverený riaditeľ Jaroslav Niňaj. Zamestnanci podľa neho môžu nekontrolovane odchádzať z práce, jeden z troch terminálov nie je pod kamerovým dohľadom. „Nevieme, či sa prihlasuje jeden zamestnanec s troma kartami, alebo traja rôzni ľudia,“ dodal. Pražská galéria spravuje štyrikrát viac zbierok s rovnakým počtom zamestnancov. Viedenská galéria má osemkrát vyššiu efektivitu. Slovenská národná galéria je na chvoste v efektivite. Ministerstvo podá podnet na Najvyšší kontrolný úrad SR. Pripravuje sa komplexný právny a stavebno-technický audit. Chystá sa personálny audit. Galéria dostane pokutu od ministerstva. Prípady sa môžu skončiť trestným oznámením.

■ OCHRANA PRED ŠAFÁRENÍM

„Nejde o útok na kultúru, ale o ochranu peňazí daňových poplatníkov,“ zdôraznila ministerka Martina Šimkovičová. „Chceme len urobiť poriadok vo fungovaní národnej galérie, v medziľudských vzťahoch a nastaviť profesionálne pracovné prostredie,“ dodal generálny tajomník Lukáš Machala. Situácia v SNG sa bude priebežne meniť, ministerstvo kultúry pripravuje napríklad výberové konanie na nového riaditeľa. Ministerka kultúry Martina Šimkovičová sa rezolútne ohradila aj voči predchodkyni Natálii Milanovej. V otvorenom liste ju označila za „najzbytočnejšiu a najneviditeľnejšiu ministerku všetkých čias“. „Naváža sa do mňa najzbytočnejšia a najneviditeľnejšia ministerka všetkých čias Natália Milanová, ktorá by zrazu z obývačky všetko vedela riadiť a vo všetkom sa vyzná.“ Len je veľká škoda, že nevedela robiť svoju prácu, keď bola ministerkou.

Štefan ZLATOŠ ‒ Koláž: Emil SEMANCO