Trpasličia morálka našej prítomnosti II


Pravda o slovenských médiách je v spojení s aférou Gorila viac ako desivá

gorilaAkty slovenskej tajnej služby Gorila a Gorila I sa ešte pred oficiálnymi žiadosťami kompetentných o zbavenie mlčanlivosti a odtajnenie stali verejnými. Je mimoriadne zaujímavé sledovať, koho a ako zabolel otlak na päte vlastných egoistických politických a ekonomických záujmov.

Siedma, teda novinárska veľmoc sa na Slovensku v týchto dňoch zúfalo usiluje upriamiť vnímanie občanov na ústretovosť finančnej skupiny PENTA voči strane SMER. Perverzné je, ak o tom píšu aj autori, ktorí sa podľa spisu mali nachádzať v odpočúvanom byte. Dokonca v samotnej Gorile sa spomínajú „nadštandardné“ vzťahy istej novinárky z údajne mienkotvorného pravicovo orientovaného média k agentovi SIS J. R., jednej z ústredných postáv Gorily. Tá mala byť priamo prítomná v byte na Vazovovej ulici v Bratislave a podľa záznamu si s J. R. tyká.

■ MANIPULÁCIA NA POKRAČOVANIE

Autori takto podsúvaných „faktov“ však zámerne obchádzajú také vety z Gorily, ako napríklad: „... Haščák si myslí, že jeho vzťah s Róbertom Ficom sa skončí otvoreným konfliktom (čaša už pretiekla). ... Haščák si myslí, že keby sa po parlamentných voľbách dostal k moci Fico, tak ich (PENTU) bude trestne stíhať. ... Haščák chce zničiť Smer. ... Chce založiť BN združenie, do ktorého pred parlamentnými voľbami dajú 20 – 30 mil. Sk na reklamnú kampaň proti Ficovi. Haščák dá 10 mil. Sk zo svojich vlastných peňazí. ... Haščák si uvedomuje, že uvedenou kampaňou môže Smeru reálne zobrať maximálne 2 percentá hlasov, ale stojí mu to za to, pretože 2 percentá môžu byť pri zostavovaní budúcej vlády kľúčové.“ J

Je verejne známe, že vzťahy finančnej skupiny PENTA a strany Smer boli a sú viac ako nepriateľské. Mediálni ideológovia však na to nedbajú. Do akej miery sú teda médiá, podsúvajúce takéto lži, riadené a financované niekým z úzadia?

Niektorí z hlavných aktérov Gorily, ktorá začala žiť svojím odpočúvacím životom niekedy v roku 2005, prišli na scénu súčasne s érou Mikuláša Dzurindu už v zlomovom roku 1998. V auguste sa vodca SDK zrazu postavil na čelo davu, ktorý volal po „slobode“ vysielania v TV Markíza. Nastal mediálny palácový prevrat a už o mesiac neskôr bol zrazu z Dzurindu víťaz parlamentných volieb. Z nového vlastníka súkromnej televízie sa vykľula osoba, ktorej meno možno cez sociálny register firiem (FOAF) vystopovať až k menám, ktoré sú blízke istej medializovanej finančnej skupine. Inak povedané, ako ďaleko od pravdy je hypotéza, že politická moc pána Dzurindu a jeho SDK bola v roku 1998 modelovaná súkromnými miliónmi?

Tento postup sa uplatňuje v našich médiách aj dnes. Dosvedčuje to, že jeden z menovaných v spise, ktorý obhajuje záujmy nám už známej finančnej skupiny, sa stal tri mesiace pred parlamentnými voľbami v roku 2010 predsedom predstavenstva veľkej spoločnosti, ktorá vydáva popredný denník. A hoci bol pôvodne ľavicový, v tom období odrazu štval proti ľavicovým stranám a ich predstaviteľom a doslova adoroval SDKÚ! Ten človek zložil funkciu pár hodín po voľbách...

■ AKTÉRI A ICH FIGÚRY

Zrejme asi úplnou náhodou vznikla na Slovensku istá súkromná tlačová agentúra. Podľa FOAF personálne priamo prepojená opäť na tú istú finančnú skupinu. A priamo (príbuzensky) aj na osobu v súčasnosti s rozhodujúcim vplyvom na spravodajstvo vo verejnoprávnom médiu. A kedy tá agentúra vznikla? Nuž, kedy inokedy, ako v auguste 1998. A už len na pobavenie, hoci cez povestné slzy, pridáme skutočnosť, že v istom oživenom súkromnom rádiu vstúpil v čase Gorily (2006) do významnej funkcie človek, ktorý bol manažérom ministra hospodárstva Malchárka - hlavnej postavy v spisoch SIS. Je tu však aj otázka, prečo na základe Dzurindovej kauzy „skupinka“, a zrejme aj jeho „vôle“, v roku 2005 odišiel z funkcie a z vplyvnej pozície na profilovanie média šéfredaktor známeho pravicového denníka? Bol blízko iným, závažnejším zisteniam? A nedal sa zaplatiť?

Bývalý majiteľ TV Markíza a bývalý predseda politickej strany ANO Pavol Rusko sa svojho času vyjadril, že - parafrázujeme - činnosť istej finančnej skupiny (vieme, ktorú mal na mysli) vykazuje prvky organizovanej politickej strany. A že je vlastne ďalším koaličným partnerom vtedajšej Dzurindovej vlády. A ešte - len tak mimochodom - nedávno sme písali o stretnutí významných finančníkov v istom súkromnom zámočku. Bolo to tesne po oznámení faktu, že budú predčasné voľby. Je to málo na to, aby sme začali mať vážne podozrenie o charaktere našej demokracie?

Ivan BROŽÍK

Pokračovanie nabudúce



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.