O stave Únie a paralele

Americký prezident Barack Obama predniesol vo Washingtone výročný prejav o stave Únie a odsúdil v ňom ekonomickú nerovnosť v USA. ,,Môžeme sa buď zmieriť s krajinou, kde sa skutočne dobre darí stále menšiemu počtu ľudí a kde stále viac Američanov sa len tak-tak pretĺka.

Alebo môžeme obnoviť ekonomiku, kde má každý rovnú šancu, na ktorej sa každý spravodlivo podieľa a kde každý hrá podľa rovnakých pravidiel,“ konštatoval prezident. Zopakoval, že bohatí Američania by mali platiť vyššie dane, aby ich podiel na spoločnosti bol spravodlivejší a zvrátil sa hrozivý vývoj amerického zadlženia. Obama chce, aby štát podporoval spoločnosti, ktoré budú vytvárať prácu pre Američanov. Za dôležité tiež považuje podporu vzdelávania a rovné príležitosti pre každého, teda podporovať každého, kto je ochotný pracovať, riskovať a podnikať. Navrhuje nižšie dane pre firmy, ktoré vyrábajú a zamestnávajú ľudí v USA, podporu spolupráce univerzít a firiem,  podporu učiteľov a vzdelávania, podporu inováciám a začínajúcim firmám, koniec dotácií pre milionárov a  žiadne zvyšovanie daní pre pracujúce rodiny. Podľa amerického prezidenta každý Američan musí hrať podľa rovnakých pravidiel a platiť spravodlivý podiel. Každý, kto pozorne vnímal slová najmocnejšieho muža planéty, kdesi vo svojom vnútri musel mať pocit, že hovorí nepriamo aj o Slovensku. Po podtatranskom tigrovi a sľubovanom Singapure niet ani stopy. Sociálna nerovnosť na Slovensku sa prehlbuje, štát a jeho politiku riadia záujmové skupiny. Aj u nás sa dobre darí stále menšiemu počtu ľudí, 70 percent Slovákov sa len tak-tak pretĺka a 20 percent už ani to. Domáci podnikatelia, dávajúci prácu Slovákom, sú v nemilosti štátu, ktorý podporuje tých, čo nechcú robiť, podpora vzdelávania a učiteľov je z kategórie sci-fi, rovnako ako nezvyšovanie daní a odvodov či desaťtisíce nových pracovných miest po novele Zákonníka práce. Miera nezamestnanosti ku koncu minulého roka atakuje hranicu pätnásť percent, čo predstavuje takmer štyristotisíc ľudí. Tvrdé slová amerického prezidenta samozrejme narazili na odpor jeho politických oponentov, čo je pred blížiacimi sa prezidentskými voľbami v USA pochopiteľné. Bez zaujímavosti nie je istá paralela so Slovenskom. Keď na podobné problémy u nás upozorňuje predseda opozičného SMER-u, jeho pravicoví oponenti sa jeho vyjadrenia snažia bagatelizovať a obviňujú ho z populizmu.

Možno budú mať odvahu podrobiť kritike aj prezidenta Obamu. A možno...

                                                                                                            Oto BALOGH

 

 

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.