Diskvalifikujú slovenského prezidenta


Vláda, ktorej modré balóniky držal, skoro padla

Diskvalifikujú slovenského prezidenta

Peter JÁNOŠÍK – Karikatúra: Andrej MIŠANEK

Poslanci Sulík a Žitňanská sú nadmieru rozhorčení: prezident Ivan Gašparovič hodlá ešte pred skončením svojho mandátu využiť svoje právomoci a vymenovať troch ústavných sudcov. Exministerka Lucia Žtiňanská chce dokonca podať žalobu na Ústavný súd SR, len – ako sama povedala – nevie, ako podanie formulovať. Je to obraz obrovskej nenávisti, ktorú opozícia prechováva aj k prezidentovi, aj k úspešnému smerovaniu vlády Roberta Fica. Bývalý predseda parlamentu Richard Sulík sa dokonca vyjadril, že jeho strana nikdy nebude „kolaborovať so Smerom, ktorý chce Slovensku len a len zle“.

(Ne)záhady okolo stavovskej organizácie žurnalistov


To, čo sa deje v Slovenskom syndikáte novinárov, už nevyzerá ako náhoda

(Ne)záhady okolo stavovskej organizácie žurnalistov

Ivan BROŽÍK – Foto: SNN

Udalosti okolo Slovenského syndikátu novinárov (SSN) vrhajú čoraz horšie svetlo nielen na stavovskú novinársku organizáciu, ale aj na novinárov na Slovensku ako takých. Tí, ktorí majú odhaľovať kauzy, zrazu vlastnú vytvárajú a čoraz viac sa v nej utápajú. Treba však pripomenúť – našťastie – iba niektorí.

 

Národ sa nemôže stať prosíkajúcim bezdomovcom


Matica slovenská pri záchrane pôdy využila právo, ktoré jej dáva zákon

Národ sa nemôže stať prosíkajúcim bezdomovcom

Ivan BROŽÍK – Foto: archív SNN

Národ pripravený o vlastnú pôdu, lesy, vodu a nerastné bohatstvo ťažko môže byť schopný prežiť. Matica slovenská svojimi aktivitami na odborných fórach, ako aj svojimi apelmi na kompetentných úradníkov štátu a zástupcov ľudu v parlamente  na stránkach našich novín v minulosti dôrazne využila svoje postavenie v národe a zastala sa bezbranných občanov, farmárov, hospodárov a podnikateľov.

Baránok a zástava – obeť a víťazstvo


Symboly Veľkej noci nás pozývajú do boja proti zlu

Baránok a zástava – obeť a víťazstvo

Viliam JUDÁK – Foto: Emil SEMANCO, archív SNN

Každé obdobie občianskeho, ale najmä liturgického roka prináša bohatstvo myšlienok, ktoré zvyčajne vyjadruje človek navonok určitým symbolom. Tak ako jednotlivé ročné obdobia sú symbolizované svojimi plodmi, napríklad leto klasom, jeseň strapcom hrozna, tak aj v slávení jednotlivých tajomstiev v liturgickom roku môžeme cez adventné obdobie prežívať neopakovateľné chvíle pri svetle  adventných sviec, cez vianočné sviatky zas pri vianočnom stromčeku či jasličkách.

Veľká noc je najväčší sviatok liturgického roka


Svedectvo o slávení veľkonočných sviatkov pochádza už z druhého storočia

Veľká noc je najväčší sviatok liturgického roka

Eva ZELENAYOVÁ – Foto: archív SNN, (se)

Z čisto pragmatického hľadiska by sme mohli povedať, že poprava Ježiša Krista je najmasovejšie uznávaný  sviatok.  Aj letopočet sa určuje dátumom jeho narodenia, napriek tomu vedci stále nevedia s  istotou povedať, kedy bol Ježiš ukrižovaný. Evanjelisti opisujú posledné hodiny Krista takto: „Keď bolo dvanásť hodín, nastala tma po celej zemi až do tretej hodiny popoludní. O tretej hodine zvolal Ježiš mocným hlasom: Bože môj, Bože môj, prečo si ma opustil?“ Najviac sa opisované javy v Biblii zhodujú s dátumom 3. apríl 33, keď podľa C. Humpreysa a W. D. Waddingtona vyšiel mesiac v Jeruzaleme v splne sčasti v zatmení, ktoré sa skončilo päťdesiatjeden minút po jeho východe. Tabuľka na kríži niesla nápis Ježiš Nazaretský, židovský kráľ. Tri dni po jeho ukrižovaní  našli hrob prázdny. Ježiš vstal z mŕtvych a stal sa zakladateľom novej zmluvy, kresťanstva.

Kto je Andrej Kiska?


kiska - štvorecPOZNÁMKA

Kto je Andrej Kiska?

Peter JÁNOŠÍK

Kandidát na prezidenta Slovenskej republiky Andrej Kiska potenciálneho voliča, ale nielen jeho, upúta najmä neotrasiteľnou suverénnosťou, rovnako neotrasiteľnou vierou zmeniť celý slovenský svet a z toho vyplývajúcou nebývalou samoľúbosťou. Novodobý narcista odmietol, že by mal súkromné lietadlo, hoci jedna z firiem, v ktorých figuruje, ho vlastní. On sám by sa najradšej rozdal celý, bez suity akýchkoľvek politikov – preto sa aj vystríhal s nimi nadviazať vzťahy.

Jar by bola, no lastovičiek niet


VŠIMLI SME SI

Jar by bola, no lastovičiek niet

(ib)

Nie, to nie je teraz aktuálna mediálna téma o počasí. Slovenské národné noviny si totiž všimli, že v okolitých štátoch rastie výkonnosť textilného a odevného priemyslu. To, čo sa z produkčných kapacít dá obnoviť, obnovujú v ČR. Tam, kde sa čínsky dovoz dá nahradiť, nahradzujú ho v Poľsku domácou výrobou.

Vývoz rozvratu a revolúcií, s. r. o.


VŠIMLI SME SI

Vývoz rozvratu a revolúcií, s. r. o.

Ján ČERNÝ

Malé Slovensko hýbe svetom. Na takú vetu by sme mohli byť hrdí. Už menej hrdí však môžeme byť na niektoré naše „šedé eminencie“, ukrývajúce sa pod rôznymi honosne znejúcimi nadáciami, fondmi a inými, zväčša anglicky nazývanými spoločnosťami.

Prvé kolo volieb odhalilo nahých kráľov


fico robertSlovenskí občania opäť stoja pred dilemou koho nevoliť za prezidenta

Prvé kolo volieb odhalilo nahých kráľov

Ivan BROŽÍK – Karikatúry: Ľubomír KOTRHA

Ľudová platforma nedostala ani len toľko dôvery, koľko potrebuje od voličov na postup do parlamentných lavíc. Naopak, kandidát Strany maďarskej komunity po nedávnom úspechu v župných voľbách potvrdil známu múdrosť: Tam, kde sa všetci bijú, my vyhrávame.V prvom kole volieb hlavy štátu nešlo ani tak o prezidentský úrad. Išlo o referendum o stave slovenskej vnútropolitickej scény.

Pripomíname si 75. výročie vzniku prvej slovenskej štátnosti


Slovenský štát pečať 1.SRSlováci počas holokaustu zachránili najviac Židov v prepočte na obyvateľov

Marxistická historiografia je dodnes rešpektovaná

Eva ZELENAYOVÁ – Foto: archív SNN

O tom, že vyhlásenie samostatného Slovenského štátu 14. marca 1939 znamenalo záchranu národnej existencie, dnes pochybuje málokto. Navzdory tomu slovenská historiografia dosiaľ nedokázala predložiť objektívne zhodnotené obdobie prvej Slovenskej republiky (SR).   Najväčším bremenom sa javí židovská otázka. V súčasnosti jestvujú dôkladne spracované údaje o dôsledkoch prenasledovania Židov počas vojny, no takmer nijaká pozornosť sa nevenuje jeho príčinám.