Srbsko: Od „bager revolúcie“ k Európe


 Čo ukázali predčasné voľby v Srbsku

Od „bager revolúcie“ k Európe

Martin JARINKOVIČ – Foto: archív SNN

V nedeľu 16. marca 2014 sa v Srbsku konali v poradí desiate parlamentné voľby od zavedenia pluralitného politického systému a prvých pluralitných volieb v roku 1990. Uplynulých dvadsaťštyri rokov prinieslo pre Srbsko i celý región západného Balkánu mnohé politické i spoločenské turbulencie, rozpad a drobenie Juhoslávie, sprevádzaný vojnovými konfliktami, pád hospodárstva a ekonomického štandardu občanov.

Spravodlivosť sa nevynucuje bombami


Uplynulo pätnásť rokov od  leteckých útokov NATO na bývalú Juhosláviu

Spravodlivosť sa nevynucuje bombami

Martin JARINKOVIČ – Foto:

Celé Srbsko aj svetová verejnosť si koncom marca tohto roku pripomenuli pätnáste výročie agresie NATO na vtedajšiu Zväzovú republiku Juhoslávia. Bombardovanie sa začalo 24. marca 1999 o 20.45 hodine. Vtedajší premiér Slovenskej republiky Mikuláš Dzurinda v neskorších memoároch Kde je vôľa, tam je aj cesta – Môj politický maratón na strane 48 o sedemdesiatich ôsmich dňoch leteckých útokov a bombardovania, na čom sme aj my participovali otvorením nášho vzdušného priestoru, napísal: „Akcia NATO bola neobyčajná: úderná, rýchla, efektívna, s minimálnymi stratami. Politicky aj vojensky brilantná.“

Keď sa aj chlapi nehanbia za slzy


Jazvy ostatnej slovenskej traumy na Balkáne sú ešte zreteľné a citlivé

Keď sa aj chlapi nehanbia za slzy

 Stanislav BAJANÍK  – Foto: archív SNN

Na slovenských cintorínoch v Srbsku a v Chorvátsku nájdete aj hroby viacerých Slovákov,  ktorí padli vo vojne v bývalej Juhoslávii začiatkom deväťdesiatych rokov minulého storočia. Aj keď od tejto balkánskej traumy, ktorá postihla aj dolnozemských  Slovákov, uplynulo pätnásť rokov, jej jazvy sú stále zreteľné a citlivé. Slováci na Balkáne, kam ich zavial osud vysťahovalcov pred dvesto päťdesiatimi rokmi, sa v 20. storočí  ocitli v troch vojnách a podstúpili ako jediná enkláva Slovákov vo svete tento trojnásobný úder na vlastnej koži. Tohto roku si pripomíname sto rokov od začatia prvej svetovej vojny, 75. výročie začatia druhej svetovej vojny  a 15. výročie ostatnej kataklizmy na Balkáne. V treťom prípade sa na pôde bývalej už rozdelenej Juhoslávie ocitli mladí Slováci, a nielen oni, na protichodných stranách frontov a barikád medzi Srbskom a Chorvátskom. Mladí chlapci a muži – vojaci, ktorí museli rešpektovať vojenskú brannú povinnosť a mobilizačné rozkazy – mnohí dovtedy, ale i potom dobrí známi z početných slovenských spoločenských, kultúrnych, divadelných, umeleckých podujatí, dlhoroční priatelia, spolupracovníci  ostávali na oboch stranách Dunaja na vojvodinskom a slavónskom brehu vystavení neraz neriešiteľnej situácii – so zbraňou namierenou proti sebe. Dlho sa tieto rany hojili a trvalo niekoľko rokov, kým sa ich stopy zacelili. Aspoň chceme veriť.

Pouliční bojovníci zvrhli režim


UA - štvorecUkrajina stojí na križovatke, ako sa rozhodne?

Pouliční bojovníci zvrhli režim

Peter JÁNOŠÍK – Karikatúra: Andrej MIŠANEK

Krvavé udalosti v Kyjeve priniesli dosť ťažko pochopiteľnú otázku, ako je možné, že jediná zmena stratégie vlády prezidenta Viktora Janukovyča viedla k takej psychóze celého národa, ústiacej do bratovražedného boja. Dosť málo uvážený krok nasmerovať Ukrajinu do Európskej únie a ešte menej uvážené rozhodnutie to odvolať a pripútať sa k Moskve, ktorá poskytla miliardy, kým Brusel iba milióny, viedol k vzplanutiu vášní, ktoré sa normálnou cestou neupokoja zrejme nikdy.

Maďarsko nie je nijaká nevinná obeť


turul štvorecU našich južných susedov pokračuje falšovanie a politizovanie dejín

Maďarsko nie je nijaká nevinná obeť

Dušan D. KERNÝ – Foto: archív SNN.SK

Maďarská spoločnosť, politika, politici a politické strany sa doteraz nevyrovnali s dejinami druhej svetovej vojny, a najmä nie s dobrovoľnou účasťou na masovom vyvražďovaní maďarského židovského obyvateľstva. Falzifikácia dejín sa tu stáva súčasťou oficiálnej politiky a politického volebného boja. Svedčí o tom najnovšia vlna protestov a nesúhlasu s prípravou novej sochy na Námestí Slobody v Budapešti.

Atómová svadba Budapešti s Moskvou


madarskoMaďarsko chce viac energie – s Rusmi dohodlo dostavbu elektrárne

Atómová svadba Budapešti s Moskvou

Dušan D. KERNÝ – Foto: hungarianspectrum.wordpress

Kríza v globálnej ekonomike a vo financiách naplno poodhalila aj vnútorné problémy Európskej únie – neudržateľnosť energetickej politiky rozdelením výroby podľa paliva či ekologického zdroja. Pre slovenskú laickú i odbornú verejnosť, ako aj médiá je to veľký problém. Práve EÚ a silný rakúsko-francúzsky tlak či nátlak pri vstupe SR katapultovali problém zdrojov energie do pozornosti a priamo aj do politického a mediálneho zápasu o schopnosť práve tak sebavedome, ako i vecne a odborne obhajovať záujmy malého štátu v rámci spoločenstva, ktorého symbolom je Brusel.

Za straty sa platí


KERNÝ webPOZNÁMKA

Za straty sa platí

(ddk)

Prezident Barack Obama predniesol vo Washingtone prejav o stave únie a kancelárka Angela Merkelová v Berlíne vládne vyhlásenie novej koaličnej nemeckej spolkovej vlády. Prejav prezidenta USA rámcovala smutná správa o smrti folkového speváka, ikony folkového spevu Petra Seegera – rámcovala preto, lebo tento vtedy deväťdesiatročný spevák v deň Obamovej inaugurácie, nástupu do úradu prezidenta USA, spieval vedno s polmiliónovým zástupom vo Washingtone pred Lincolnovým pamätníkom. Jeho pesničky tvorili súčasť života mnohých aj v Československu pred rokom 1989, zľudoveli aj u nás. Pred niekoľkými rokmi pol milióna ľudí spievalo s Petrom Seegerom ľudovú pieseň niekdajšieho amerického robotníckeho aktivistu W. Guthrieho Táto zem je moja, táto zem je tvoja... Energia spevu pol milióna ľudí bola akoby výrazom nádeje, ktorú priniesol Barack Obama po svojom prvom zvolení do úradu, výrazom nádeje prostých ľudí, že im rozumie, že vie, čím žijú. Keď Peter Seeger spieval pre Obamu, bol pre zahraničie symbolom tej Ameriky, ktorú majú ľudia radi – Ameriky so znovu sa rodiacou energiou nádeje.

Sobotka sa drží pravidiel, Babiš verí iba svojim


sobotkaČeský kabinet vznikal zdĺhavo v  rokovaniach plných ústupkov

Sobotka sa drží pravidiel, Babiš verí iba svojim

Peter JÁNOŠÍK – Karikatúra: Ľubomír KOTRHA

Po nezvyčajne dlhých osemdesiatich troch dňoch od predčasných parlamentných volieb u našich západných susedov vymenoval prezident Miloš Zeman nový vládny kabinet. Premiérom je predseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Aj keď jeho strana vo voľbách zvíťazila, bolo to víťazstvo, o ktorom sa vraví ako o utrpenom, nie vytúženom, a už vôbec nie suverénnom, a tak nasledovali zdĺhavé rozhovory o podobe novej vlády, v ktorej by ČSSD mala mať hlavné slovo. Mala...

Deti z homorodín


dúha štvorecPREČÍTALI SME

Deti z homorodín

Prevzaté: (Zajtra) - Preklad (bel)

Čo vyrastie z detí, ktoré vychovávali homosexuáli? Odpoveď na túto otázku už dlho zaujíma mnohých ľudí. Zástancovia partnerstiev osôb rovnakého pohlavia horlivo argumentujú, že deti nezaujíma, či majú mamu a otca alebo či ich vychovávajú dvaja muži, alebo dve ženy. Zástancovia klasickej rodiny a náboženské organizácie, rovnako ako mnoho psychológov, dôrazne upozorňujú, že deti, ktoré vyrastú v atmosfére homosexuality, budú traumatizované a v živote neplnohodnotné.

Globálny sociálny parazitizmus je infekciou planéty


banánová republikaSúčasný ekonomický systém je ako ruleta – bohatí bohatnú a chudobní chudobnejú

Globálny sociálny parazitizmus je infekciou planéty

Preklad z ruštiny: PhDr. Jozef MIŽÁK, Tibor KOREČKO – Foto: en.wikipedia.org

Vedecké centrum politického myslenia a ideológie v decembri minulého roka v Moskve zorganizovalo medzinárodnú vedecko-spoločenskú konferenciu na tému Globálny sociálny parazitizmus – 100 rokov Federálneho rezervného systému (FED). Na konferencii sa zúčastnilo vyše dvesto vedcov, pedagógov, ekonómov, predstaviteľov spoločenských organizácií, novinárov, politológov, právnikov, podnikateľov i radových občanov z ôsmich štátov. Jedným zo základných pojmov konferencie bol index parazitizmu. Definujú ho ako pomer úrovne spotreby konkrétneho štátu v rámci svetového hrubého domáceho produktu (HDP) k úrovni jeho vkladu do svetového HDP. Na základe toho možno štáty rozdeliť do dvoch charakteristických skupín: na požieračov (tu patria USA, Anglicko, Juhoafrická republika) a donátorov (takými sú trebárs Rusko, Čína, ale aj Slovensko).