Skip to content

Dnešný dátum:

streda, 22 januára, 2025
Menu

Maďarský premiér Viktor ORBÁN: Gratulujeme a máme veľké plány

11 novembra, 2024
Menej ako minúta čítania minút čítania

Donald Trump sa vracia do Bieleho domu

Amerika chce za prezidenta Donalda Trumpa a voliči rozhodli o tom v presvedčivej väčšine v demokratických voľbách.

Američania si v časoch napätia, neistoty, inflácie a vojen zvolili autoritatívneho politika. V rámci celých Spojených štátov získal Trump o päť miliónov hlasov viac ako jeho protikandidátka viceprezidentka Harrisová.

BLAHOŽELANIA ZA MORE

Americký prezident sa volí v nepriamych voľbách. Ústavnoprávne platné výsledky sa oznámia a potvrdia na prvom zasadaní nového Kongresu USA 6. januára 2025. No už teraz sa prakticky všetci poprední zahraniční politici zo štátov Európskej únie poponáhľali blahoželať. Medzi prvými francúzsky prezident Macron či nemecký prezident. Nás v strednej Európe zaujal najmä maďarský predseda vlády Viktor Orbán slovami: „Gratulujeme, máme veľké plány.“ Orbán bol totiž jediný osobitný hosť vtedy ešte kandidáta Trumpa pred voľbami v čase, keď sa naňho liali potoky odsúdenia, ignorancie a bojkotu nielen bruselského establišmentu, ale aj jednotlivých politikov a médií EÚ, zvlášť snaživých slovenských. A táto agresívna vlna zasiahla slovenskú scénu, osobitne aj Roberta Fica. Nám len ostáva čakať, čo zo zámerov a z predvolebných vyhlásení Donalda Trumpa sa stane realitou, najmä pokiaľ ide o vojnu na Ukrajine.

HNUTIE MAGA

Faktom je, že americká diplomacia, médiá a politika mali vždy vplyv na Slovensku, ale nikdy nie v takej forme, ako je trumpizmus, oné hnutie Maga – Make America great again ‒, ktoré ovládlo nielen túto kampaň, ale najmä výsledky volieb. Tento tábor aj oslavuje. Sociálne siete pohotovo umožnili urobiť si reálny obraz o atmosfére víťaznej strany. Búrky súhlasu: „Boh ma dvakrát zachránil, teraz ja zachránim svet, predovšetkým ďakujem našim tvrdo, ťažko pracujúcim Američanom, bez ktorých by nebolo to mimoriadne úspešné hnutie Maga, ja som tu, aby som vojny nezačínal, ale aby som vojny končil, a Amerika bude opäť veľká. Budeme mať úspech a ten úspech nás spojí, tak prekonáme rozdelenie, úspech nás spojí, nech nám v tom pomáha Boh.“

ZVÄDNUTÝ ÚSMEV

Protikandidátka, ktorá je aj viceprezidentka, nemala, čo by proti Trumpovmu programu a slovníku postavila. Veľmi rýchlo vyprchalo nadšenie, ktoré ju rozosmiatu sprevádzalo,  keď ju v júli narýchlo vymenili namiesto celkom zjavne nevládneho prezidenta Bidena. Drvivo nebola porazená len Kamala Harrisová, ale celá tá progresivistická ideológia, ktorá sa nanucuje nielen v USA, ale aj u nás. A všade, kde sa buď organizuje nátlak EÚ, alebo podnecujú „farebné revolúcie“. Na tom nič nemení fakt, že v týchto voľbách do Kongresu USA po prvý raz zvolili transrodovú ženu. Pokiaľ ide o voľby, do Kongresu republikáni získali väčšinu v Senáte. Súhlas Senátu je nevyhnutný pri vymenovaní sudcov buď federálnych, alebo najvyššieho súdu, takisto odsúhlasuje ministrov alebo vymenovania veľvyslancov USA. Budúci Senát tak od roka 2025 budú kontrolovať republikáni republikánskeho prezidenta Trumpa.

DRVIVÁ PORÁŽKA

USA sa zmenia. Po drvivej porážke liberálov sa zmení nielen politická situácia, a aj politický systém v samotných USA. Svedčí o tom, o veľkej nespokojnosti a neistote, aj masívny odliv voličov pôvodne tradične voliacich demokratickú stranu. Veľká nespokojnosť je aj u príslušníkov strednej vrstvy. Vyše štyridsaťpäť percent v prieskumoch udáva, že ich finančná situácia v rodine sa oproti roku 2020, teda za čias prezidenta Bidena, zhoršila. Nikto dnes nevie s určitosťou povedať, ako USA zmení tento prezident. Čo je však dlhodobo zrejmé od európskych partnerov, v Severoatlantickej aliancii (NATO) bude požadovať vyšší podiel na vlastnej obrane, a to takým štýlom, aký nezažili od konca druhej svetovej vojny alebo prinajmenšom od jej vzniku.

VEĽKÉ OČAKÁVANIA

Keď opadne šok z prekvapujúcich volieb a výsledky demokratických volieb zatvoria ústa, umlčia aspoň na čas agresiu kritikov Trumpa, prv ako nastúpi do úradu amerického prezidenta, oznámi konkrétne kroky v jednotlivých oblastiach. Pre nás dôležité sú zahraničnopolitické vzťahy so štátmi Únie, ako aj Aliancie, ako bude pokračovať v otázkach spojených s Ukrajinou. Keď bol Trump po prvý raz prezidentom, dosiahol dohodu s afganským Talibanom a skončenie tamojšej vojny trvajúcej dvadsať rokov. Otázka je, do akej miery bude Trumpova radikálna politika voči nelegálnej migrácii podnetom pre Európsku úniu, ktorá si s týmto masovým exodom nevie poradiť. Pokiaľ ide o médiá (aj slovenské), Trump prehĺbi ich rozdelenie v postojoch, práve tak ako v jazyku. To môže byť užitočné v zápase o kvalitu slovenskej žurnalistiky, verejnoprávnej, práve tak ako ostatnej.

Dušan D. KERNÝ

 Foto: Internet