Skip to content

Dnešný dátum:

streda, 15 januára, 2025
Menu

Boris ZALA: Kozmetické opatrenia neprispôsobivým nepomôžu

27 januára, 2014
Menej ako minúta čítania minút čítania

Zala Boris - štvorecROZHOVOR

Neúčasť cirkví v terénnej výchovnej práci s Rómami je neospravedlniteľná

Kozmetické opatrenia neprispôsobivým nepomôžu

Zhováral sa Ivan BROŽÍK – Foto-zdroj: europskenoviny.sk

Europoslanec Boris ZALA na nedávnom sneme Smeru okrem iného povedal: „Sú tu citlivé otázky, jednou z nich je práve cigánska otázka. Nebojme sa veci pomenovať správnym spôsobom. … Často sa hovorí, že EÚ nám bude brániť. EÚ nám brániť nebude, lebo sama je v tejto otázke v úzkych. … Budú vykrikovať mimovládky, budú vykrikovať rôzne občianske organizácie. Ale nebojme sa, že by prišiel nejaký priamy negatívny tlak zo strany EÚ.“ B. Zalu sme v tejto súvislosti požiadali o rozhovor.

Na Slovensku sme neustále konfrontovaní hrozbou zo strany mnohých mimovládok, ako s našou vládou a jej vraj neústavnými postupmi zatočí Európa v súvislosti s prístupom k Cigánom. Je tá hrozba aktuálna?

Je to nezmysel. Orgány EÚ majú záujem o riešenie tohto problému a poskytujú na to aj finančné prostriedky. Záleží na našej vláde. Samozrejme, treba dodržovať zákony. Ale vláda má voľnú ruku postupovať podľa konkrétnej situácie: Iste sa bude líšiť prístup v obciach, kde sú Cigáni čiastočne alebo úplne integrovaní a sú súčasťou normálneho občianskeho života (čo si často neuvedomujeme, že je prípad okolo šesťdesiat percent ich komunity), a iný prístup je potrebný v neformálnych osadách či lokalitách, kde je sociálny rozklad a strata občianskych schopností mimoriadne veľká.

Rómsky problém rieši veľmi svojrázne Francúzsko aj Veľká Británia – majú na základe toho problémy s európskymi inštitúciami?

Tieto krajiny neriešia „rómsky problém“. Je to problém migrantov, ktorí často prevádzkujú „sociálnu turistiku“, zakladajú nelegálne osady a časť sa špecializuje aj na kriminálnu činnosť alebo organizované žobranie. Orgány EÚ zasahujú len v tých prípadoch, ak je narušená sloboda pohybu, ktorá je garantovaná všetkým obyvateľom Európskej únie. Problém pracovných povolení, ilegálneho bývania či sociálnych dávok je vecou každého štátu EÚ.

Zala Boris

Poznáte princíp vládnej, respektíve Pollákovej reformy, aký je váš postoj k nej?

Všetky doterajšie koncepcie (a aj Pollákova) sú málo efektívne, lebo nevedia riešiť tie najkrikľavejšie javy: masovú nezamestnanosť, vnútornú kriminalitu (najmä mafiánske praktiky úžerníkov), vzdelávanie a kultúru bývania. 

Čo by skutočne v rámci celospoločenskej diskusie na Slovensku pomohlo Rómom, ale naozaj, reálne, v krátkom časovom horizonte?

Nekompromisná povinnosť vzdelávania a výchovy detí s tým, že tam, kde si nevie rady rodina či obec, preberie zodpovednosť štát. Masový nástup sociálnych asistentov, ktorí majú na starosti zvládnuteľný počet rodín a venujú sa výchove a režimu v rodinách podľa tradičných občianskych noriem. Za škandalóznu pokladám neúčasť cirkví v tejto terénnej práci. Výchovné, evanjelizačné a charitatívne pôsobenie cirkví v cigánskych komunitách by malo byť hlavnou výzvou pre slovenské kresťanské spoločenstvá. Obce a mestá by mali nastúpiť s premysleným a dlhodobým programom pracovných príležitostí. Bez stálej práce všeobecne dochádza k degradácii schopností, ako aj denného režimu – a to u každého človeka. A na toto všetko by mala naviazať premyslená politika bývania, ktorá by postupne oddeľovala rodiny schopné občiansky a kultúrne riadiť domácnosť a spolunažívať v obci. Tento proces by výrazne zmenšoval okruh „neprispôsobivých občanov“. Je to ťažká práca, ale kozmetické úpravy nám nepomôžu, ani náreky nad udržiavaním rómskej kultúry tam, kde už nijakej kultúry niet.

Aký názor na tento problém momentálne panuje medzi poslancami EP, či už ide o Slovensko alebo všeobecne o vzťah – Rómovia a EÚ?

Treba povedať, že názory poslancov sa vyvíjajú. Keď som prišiel do EP a povedal som, že problémom dnes nie je diskriminácia Cigánov, ale obmedzovanie organizovanej kriminality vo vnútri cigánskych spoločností (čo inak dnes Kaliňákovo ministerstvo začalo úspešne realizovať), ako aj vytváranie možností pracovať, pozerali sa na mňa čudne. Postupne však absolvovali návštevy v osadách, spoznali migrantov z Rumunska, stretávajú sa denne s organizovaným žobraním – proste vidia, že problém je hlbší. Na druhej strane to však vytvára ochotu hľadať riešenia na celoeurópskej úrovni. Neprípustný je napríklad prístup britského premiéra Camerona, ktorý by chcel, aby do Británie voľne migrovali vysokokvalifikovaní odborníci, ale na riešení problému migrácie Cigánov sa podieľať nechce, to nech si riešia iní. Tento prístup je predmetom kritiky a je aj neakceptovateľný.