Skip to content

Dnešný dátum:

utorok, 14 januára, 2025
Menu

Akým obsahom chce prezident Trump naplniť heslo Amerika na prvom mieste

29 decembra, 2024
Menej ako minúta čítania minút čítania

Chrániť a rozmnožovať americké bohatstvo

Výsledok prezidentských volieb v najväčšej ekonomike na svete poznáme. Obaja prezidentskí kandidáti sa vyjadrovali k rôznym témam. Z nich najdôležitejšie boli čínska hrozba, rusko-ukrajinský konflikt, migrácia, ochrana domáceho trhu, globálna bezpečnosť. Na niektoré problematiky mali podobné názory, v iných sa diametrálne rozchádzali. Nás však zaujíma dosah na európsku, a teda aj slovenskú ekonomiku.

Donald Trump postavil svoj víťazný predvolebný program na ochrane domáceho trhu vyšším sadzbami cla ‒ najmä na dovozy čínskych produktov. Čína sa už obrátila s protestom na Svetovú obchodnú organizáciu; doteraz bez výsledku. Zatiaľ nepoznáme jeho reakciu na závery tohtoročného samitu v ruskej Kazani, týkajúcu sa zavedenia platobného systému BRICS Bridge, ktorým sa z dôvodu, že bude nezávislý od platobného systému SWIFT, má znížiť objem platieb v medzinárodnom obchode v amerických dolároch. Pozrime sa teda na niektoré očakávané zmeny v oblasti ekonomiky tak, ako ich Trump prezentoval počas prezidentskej kampane,

■ ZÁSAHY DO TRHU

V zahraničnom obchode bude presadzovať protekcionizmus a aj ochranu domáceho trhu pred lacnejším dovozmi zo zahraničia vyšším colnými sadzbami, ktoré vraj voči Číne majú byť až na úrovni šesťdesiatich percent. Zdôvodnil, že „kradnúť americké pracovné miesta znamená kradnúť naše bohatstvo“, to si veru Amerika nemôže dovoliť. Jeho záujmom je, aby čo najviac zahraničných firiem z celého sveta podnikalo na americkom kontinente. Počkajme si, ako na toto vyhlásenie zareagujú zahraničné firmy, ale podľa všetkého to spôsobí nárast americkej inflácie. Pokiaľ ide o energie, na prvom mieste je zachovanie energetickej bezpečnosti nízkymi cenami pre americké domácnosti a podnikateľov. Tento zámer však predpokladá hľadať nové zdroje energií, podporovať ťažbu fosílnych palív, a to aj v oblastiach nedotknutej prírody na Aljaške. Aký to bude mať dosah na ceny jednotlivých druhov a či bude Európa kupovať skvapalnený plyn tak ako doteraz, nebudeme špekulovať. Najväčší zásah od prezidenta sa však očakáva v migračnej politike, keďže sa „vyhráža“ najväčšou deportáciou migrantov bez dokladov, čo však môže veľmi zasiahnuť stavebníctvo, reštauračné a pohostinské služby, ako aj maloobchodnú činnosť, čo sú oblasti, ktoré sú najviac zabezpečované migrantmi.

ROZPOČTOVÉ DEFICITY

Pre ekonomiku USA sú však najväčším problémom rozpočtové deficity. Ich splácanie zaťažuje štátny rozpočet miliardovými splátkami. Či sa mu podarí deficit okresať, bude závisieť od úspechu amerických reštriktívnych opatrení v zahraničnom obchode. Pokiaľ ide o dane, prezident D. Trump počíta s ich znížením, výpadok v štátnom rozpočte by mali nahradiť vyššie colné poplatky. Tiež sa počíta s predĺžením termínu daňových škrtov, ktoré  novozvolený americký prezident zaviedol ešte v jeho v predchádzajúcom funkčnom období. Podľa všetkého nebude akceptovať závery doterajších klimatických dohôd, keďže počíta s podporou fosílnych palív, najmä zemného plynu a ropy; o zelených energiách a obnoviteľných zdrojoch energií sa vyjadruje, že sú nielen drahé, ale aj nespoľahlivé. Na druhej strane však treba povedať, že jeho pozícia  sa z dôvodu, že republikáni získali väčšinu v oboch komorách Kongresu, bude čoraz viac posilňovať.

Róbert HÖLCZ ‒ Karikatúra: Andrej MIŠANEK