Skip to content

Dnešný dátum:

utorok, 29 apríla, 2025
0
Close Cart
Your cart is empty. Go to Shop
Menu
0
Close Cart
Your cart is empty. Go to Shop

Americký analytik Jacob Hornberger o tom, čo spôsobilo približovanie sa NATO k Rusku

25 marca, 2025
Menej ako minúta čítania minút čítania

Aliancia ako starý dinosaurus studenej vojny

Milan ČASNOCHA MIKŠ – Foto: archív, internet

Predvolebné vyhlásenie amerického prezidenta Trumpa o ukončení konfliktu na Ukrajine do jedného dňa od jeho nástupu do funkcie bola politická hyperbola, ktorá mu však určite priniesla množstvo volebných hlasov. Americký analytik Jacob Hornberger z nadácie The Future of Freedom (Budúcnosť slobody) sa bližšie pozrel na globálne súvislosti vojny na Ukrajine.

 Podľa názoru J. Hornbergera sú rozhovory Trumpa a jeho administratívy s ruským prezidentom Putinom a ruskými predstaviteľmi o cestách na dosiahnutie zastavenia bojových operácií a takisto o normalizácii vzťahov medzi USA a Ruskou federáciou pozitívne. Ako hlavnú prekážku vidí existenciu NATO, ktoré považuje za starého dinosaura studenej vojny, ktorý mal zaniknúť tak, ako skončila Varšavská zmluva. Keďže na rozdiel od zániku Varšavskej zmluvy NATO nielenže zostalo, ale dokonca sa začalo rozširovať smerom k Rusku, možno ho považovať za jednu z hlavných príčin vojny na Ukrajine.

PRÍČINY KONFLIKTU

Tak ako u nás aj v Spojených štátoch amerických progresivistická časť politikov a médií s nejasným pozadím ich financovania považujú za začiatok vojny okamih, keď ruský prezident Putin oznámil začiatok špeciálnej vojenskej operácie. Nič, čo tomu predchádzalo, nepovažujú za podstatné. Lenže nie je možné minulosť a NATO považovať za irelevantné faktory najmä preto, že sa môžu ukázať ako prekážka dosiahnutia trvalého mieru medzi Ukrajinou a Ruskom.

Podľa amerického analytika koniec studenej vojny medzi Západom a Východom znamenal pre americkú administratívu, Pentagón, CIA a spravodajskú službu NSA (Národná bezpečnostná agentúra SŠA), svojho oficiálneho nepriateľa – Sovietsky zväz. Tieto zložky štátu sa ocitli v panike, keďže stratili dôvod na ich neobmedzené financovanie z peňazí daňových poplatníkov. Pri hľadaní ďalších zdôvodnení svojej existencie sa najprv vrhli na „vojnu proti drogám“. Potom si spomenuli na svojho bývalého spojenca Saddáma Husajna a vyhlásili ho za oficiálneho nepriateľa USA. Po útoku na Dvojičky sa opäť dostali k moci a niekdajšiu „vojnu proti komunizmu“ vymenili za „vojnu proti terorizmu“.

NOVÁ STUDENÁ VOJNA

V americkom ľude hlboko zakorenené protiruské nálady z obdobia studenej vojny využili na udržiavanie Ruska ako obnoveného nepriateľa a začali novú studenú vojnu. Použili NATO na expanziu smer Východ pohltením bývalých členov Varšavskej zmluvy ‒ vrátane Slovenska. Netreba zabúdať, že pri zjednotení Nemecka odišla armáda Sovietskeho zväzu na rozdiel od armád bývalých spojencov z druhej svetovej vojny z jeho územia a predstavitelia Spojených štátov sľúbili Rusku, že NATO sa nebude rozširovať.

Analytik upozorňuje na skutočnosť, že členom NATO sa stalo aj Nemecko, ktoré v dvoch svetových vojnách bojovalo proti Rusku. A Spojené štáty americké použili NATO, aby sa rakety, tanky, lietadlá a ostatné vojenské vybavenie Západu dostalo bližšie k ruským hraniciam. Pýta sa, prečo to administratíva USA urobila, a odpovedá si, aby získali svojho oficiálneho nepriateľa – Rusko ‒ naspäť a mohli ďalej dojiť americký federálny rozpočet. Rusko ich opakovane upozorňovalo, čo sa stane, ak sa pokúsia začleniť Ukrajinu do NATO. Vedeli, že oni by urobili to isté, ak by Rusko začalo podobnú činnosť na Kube.

A tak, keď Rusko začalo špeciálnu vojnovú operáciu, americkí a európski predstavitelia a americká mainstreamová tlač kričali: „Agresia!“ Strašili, že keď Rusko napadlo Ukrajinu, ide o národ agresorov, ktorý je odhodlaný dobyť svet. Skutočne, z pohľadu medzinárodného práva nemalo Rusko právo napadnúť Ukrajinu a teoreticky nič nebránilo Ukrajine vstúpiť do NATO. Ale čo so sľubmi USA, že NATO sa nepohne na Východ?  Iste, Trump môže Rusku opäť dať prísľuby, že Ukrajina nikdy nevstúpi do NATO. Lenže o štyri roky, a možno aj skôr, budú mať USA nového prezidenta. Akú istotu má Rusko, že nový prezident zrazu neoznámi, že NATO absorbuje Ukrajinu?

Analytik Hornberger preto vyzýva na prehodnotenie ďalšieho existovania NATO. Prezident Trump sa už tiež vyjadril o možnom vystúpení USA z organizácie, ale v skutočnosti si netreba o ďalšej existencii alebo zániku NATO robiť zbytočné ilúzie.

Podporte Slovenské národné noviny!

Ďakujeme za každú Vašu podporu, ktorá pomôže v činnosti našej redakcie.

Please enter a valid amount.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.

Redakcia odporúča

SLOVENSKO

Inzercia