KNIHA TÝŽDŇA
Anton Semeš: Nie sme tu odvčera, vyd. International Association Semes ‒ Semmes. Naša prastará história sa skončila v roku 1541. Tvrdí to Anton Semeš, autor knižky Nie sme tu odvčera. Tento dátum sa viaže k obsadeniu Budína Turkami a zriadeniu Budínskeho tureckého pašalíka. Semeš iste vzbudí nevôľu oficiálnych historikov, lebo sa nedrží zaužívaných vedeckých línií, ale ani ich neodmieta. Iba poskytuje širší pohľad, ktorý získava od najstarších historikov a z archeologických pamiatok. Dokáže sa na ne pozrieť aj v iných, než zaužívaných súvislostiach. A nejde iba o fantáziu autora, ale o doložené a dosiaľ nevyhodnotené historické dokumenty, ktoré sú základom jeho publikácie.
Zaujímavou i objavnou je kapitola o šírení kresťanstva na európskom kontinente. Semeš píše: „Peter prišiel do Ríma ako hlava Cirkvi. Pavol zas úspešne evanjelizoval pohanov. V Antiochii sa zrodil termín na nové náboženstvo: kresťan, kresťanstvo. (…) Zachovala sa nám legenda o tom, že svätý Pavol chodil medzi Slovanmi na Balkáne a nad Dunajom. (…) Máme záznam, že za Dunaj k našim poslal misionárov Syra a Juventia, že kázali evanjelium za nášho kráľa Vannia…“
Rímska ríša a Slovensko majú v diele Semeša veľmi vitálnu podobu. Naši predkovia sa v ňom objavujú ako činorodí ľudia, ktorí sa dokázali postaviť na odpor aj obrovskému impériu. Semeš objavil mnohé legendy, o ktorých generácie Slovákov ani netušia. Ale aj doteraz neobjavené alebo zamlčiavané fakty. Trebárs: „Pre slovenskú históriu je dôležitý údaj, ktorý udáva Tacitus, že tieto kmene sa zjednocovali, a preto sa strácajú kmeňové názvy. Je zaujímavé, že sa to stáva už v druhom storočí, keď jednota bola potrebná kvôli bojom s Rimanmi a jednotným výcvikom domáceho vojska. A najvýrečnejšie nám to zaznamenal Ptolemaios, keď naše kmene už uvádza pod jednotným menom: Souvenoi (Sloveni). To je zápis nášho národa do európskej (rímskej) matriky. Môžu nám to všetky národy okolo nás len závidieť.“ Semešovu publikáciu nemožno zaradiť medzi politicky korektné. V päťdesiatych rokoch sa stal politickým väzňom komunizmu a štrnásť rokov dobýval uránovú rudu v Jáchymove…
Eva ZELENAYOVÁ