Peter JÁNOŠÍK
Jarná lavína sociálnych nepokojov prenikla túto jeseň zo severu Afriky na Wall Street. Protesty mladých Američanov proti sociálnej nerovnosti sú pre Spojené štáty čímsi novým, čo dovtedy najvyspelejšia demokracia nepoznala. Hnutie Okupujte Wall Street vzniklo v polovici septembra v New Yorku a postupne sa rozšírilo do ďalších amerických miest i do celého sveta. Protestuje sa aj vo Washingtone.
Dnes sa Američania pýtajú, prečo Washingtonu leží na srdci demokracia v Líbyi či v iných rebelujúcich štátoch, pričom podstatou tej americkej je, že jedno percento bohatých vládne zvyšku krajiny. V austrálskom Sydney sa konal protest inšpirovaný hnutím Okupujte Wall Street, pri ktorom pozatýkali desiatky ľudí. Protest s názvom Okupujte Sydney v obchodnej štvrti Martin Place trval týždeň.
Demokracia je vláda ľudu. V jej kolíske, v starom Grécku, tých, čo sa mali starať o blaho štátu, žrebovali „z klobúka“. Dnešným zaklínadlom demokracie sú všeobecné voľby. Ich pozadie však tvorí moc a financie oligarchov. Pôvodne náhodnú voľbu dobre premysleli. A výsledok? Bohatí ďalej bohatnú a chudobní chudobnejú. Proti tomu protestujú v New Yorku a v iných mestách. V Londýne demonštrovalo desaťtisíc študentov – toľko ako v Prahe na začiatku zamatovej revolúcie – proti vláde, v ktorej sú samí milionári; za slobodný prístup k vzdelaniu. Akcia sa konala v rámci viactýždňového protestu v Británii. Demonštrujúci mali každý deň cez skype či inak kontakt s tými, čo protestovali na Wall Street. Dali dohromady zoznam najbohatších ľudí sveta. Jeden z prvej desiatky – na šiestom mieste – má toľko majetku, ktorý zodpovedá ročnému rozpočtu celej Maďarskej republiky. O tom celý protest bol – proti chamtivosti bohatých.
Na severe Afriky ide o holé prežitie. Budú chudobní ďalej chudobnieť, až kým sa nenaplnia slová Písma, že živí budú závidieť mŕtvym? Na najväčších sociálnych nepokojoch v Izraeli od začiatku 70. rokov sa zúčastnilo 100 tisíc ľudí. Súčasné protesty kdekoľvek vo svete najmä upovedomia verejnosť, že sa niečo deje. Priepasť medzi chudobnými a bohatými sa neustále prehlbuje. Svet sa posúva do novej éry nedostatku vody, pôdy a potravín. Podstata fungovania a rozvoja civilizácie je ohrozená. Zbigniew Brzezinski, ktorý je sivou eminenciou americkej zahraničnej politiky, predpovedá, že sociálne nepokoje spôsobené ekonomickými problémami sa v nasledujúcich rokoch zintenzívnia. Disproporcie v spoločnosti sú všade čoraz zjavnejšie. Pozrime sa iba na Európu: koľko štátov je tu na pokraji kolapsu?