SLOVO O SLOVENSKU
Roman KALISKÝ-HRONSKÝ
Občan Slovenskej republiky, ktorý sa po novom roku rozhodne vycestovať do zahraničia na dlhšie ako 90 dní, bude mať povinnosť nahlásiť to ohlasovni v mieste trvalého pobytu. Ak to neurobí, spácha priestupok, za ktorý mu hrozí pokuta. Vyplýva to z novely zákona o hlásení pobytu občanov, ktorú schválili poslanci NR SR. Doteraz platný zákon neukladal výslovne povinnosť danú skutočnosť ohlásiť.
Podľa niektorých poslancov opozície: „Táto úprava je nevhodná, nadmerne a neodôvodnene zasahujúca do slobodného pohybu aj súkromia občanov. Ak občan nemá v úmysle zrušiť svoj trvalý pobyt na Slovensku, nie je nevyhnutné ukladať mu povinnosť hlásiť pobyt v zahraničí, aj keď ide o pobyt dlhší ako 90 dní.“ Za nevhodné a nesprávne považujú aj sankcionovanie občana za nesplnenie tejto povinnosti.
Minister vnútra R. Kaliňák povedal, že námietky chápe, je však presvedčený, že o obyvateľoch potrebuje mať štát aktuálne údaje. Spomenul napríklad doručovanie súdnej pošty. Minister tiež poukázal na to, že 90 dní je štandardný čas, na aký sa udeľujú víza. Ďalšou novinkou, s ktorou ráta novela, je centrálna ohlasovňa. Pôjde o elektronickú službu, ktorá umožní občanom prihlasovanie sa na pobyt a odhlasovanie sa z pobytu cez internet. „Pri hlásení pobytu prostredníctvom centrálnej ohlasovne bude občan povinný vyplniť požadované elektronické dokumenty a podpísať ich zaručeným elektronickým podpisom,“ uvádza rezort vnútra.
V registri majú byť osobné údaje o občanoch a obyvateľoch Slovenska s pobytom na území i mimo územia republiky. Orgány verejnej správy tak už nebudú musieť zisťovať pravosť a hodnovernosť údajov pre svoje potreby z rôznych dostupných zdrojov, ale iba z jedného registra fyzických osôb. Dodajme, že každý štát má povinnosť aj právo starať sa o svojich občanov. Lenže kontrola ich pohybu zapácha snahou o kontrolu osobného života. A to už sme tu v inej forme zažili ani nie tak dávno…