Banská Bystrica 16. februára (TASR) – Veľkopodnikateľ Mikuláš Vareha, ktorého Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica, odsúdil na úhrnný 11-ročný trest odňatia slobody, si v Ústave na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia v Dubnici nad Váhom odsedí o rok viac. Rozhodol o tom dnes na verejnom zasadnutí senát ŠTS, ktorý mu nariadil výkon náhradného trestu v dĺžke jeden rok za to, že nezaplatil peňažný trest vo výške 100.000 eur. Vareha s tým súhlasil a konštatoval, že „by bol blázon, keby ho zaplatil“.
Rozsudok ŠTS, že Vareha, médiami často označovaný ako kráľ Zemplína, si za spáchanie pokračujúcich trestných činov krátenia a neodvedenia daní a poistného v kauze obchodovania s lykožrútom a euroočkami, odpyká vo väzení 11 rokov, vlani vo februári potvrdil aj Najvyšší súd SR, keď zamietol jeho odvolanie. Súčasťou verdiktu bol i peňažný trest vo výške 100.000 eur.
„Jedenásť alebo dvanásť rokov? Pred sebou mám ešte dovolanie. Pán sudca, jeden rok v base si odsedím, odležím. Kto vám dá za jeden rok 100.000 eur? Takto ich zarobím v base,“ reagoval na súde Vareha.
Ako dodal, spočiatku chcel peňažný trest aj zaplatiť, ale má zablokované všetky firemné účty a na nich údajne 4,6 milióna eur. „Teraz už nemám záujem zaplatiť, 100.000 eur je veľká položka. Keď vyjdem von z basy, budem môcť podnikať,“ rozhovoril sa pred senátom odsúdený.
Avizoval tiež, že na viacerých daňových pracovníkov podal alebo podáva trestné oznámenie vrátane prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry za zneužitie právomoci verejného činiteľa.
Obžaloba Varehu vinila z fiktívnych obchodov medzi jeho firmami, ktorými mal štát poškodiť o 58,1 milióna eur. Zemplínsky veľkopodnikateľ figuroval ako konateľ a spoločník v 77 firmách a 11 z nich medzi sebou nakupovalo a predávalo štepné púčiky jabloní a lykožrúty v obrovskom objeme – vyše 55 miliónov euroočiek (štepov) a vyše 414 miliónov kusov lykožrútov. V čase súdneho procesu prokurátor argumentoval, že „také množstvá sa u nás ani nevyskytujú a sú neobchodovateľné“. Tvrdil tiež, že k žiadnemu biznisu reálne nedošlo, iba papierovo. Vareha svoju vinu popieral.