Grécko odmieta ultimátum krajín eurozóny

Stretnutie ministrov financií Európskej únie v Bruseli. Foto: TASR/AP

Brusel 17. februára (TASR) - Ultimátum, ktoré dala eurozóna Grécku ohľadom rokovaní o záchrannom balíku, nijako nepomôže, vyhlásil v pondelok (16. 2.) grécky minister financií Janis Varufakis. Grécko podľa neho odmieta ultimáta rovnako ako predĺženie existujúceho záchranného programu. Dodal však, že Atény sú ochotné nájsť riešenie v priebehu dvoch dní. Informovali o tom agentúry AP a DPA.

Euroskupina dala Grécku termín do konca tohto týždňa, aby prejavilo pripravenosť ku kompromisu v dlhovom spore. Atény však musia požiadať o predĺženie záchranného programu. To však grécka vláda odmieta a chce sa dohodnúť na nových podmienkach záchrany.

"Môžeme využiť ešte tento týždeň, ale to je všetko," uviedol šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem v pondelok večer po neúspešnom kole rokovaní v Bruseli. Ak Grécko požiada o predĺženie záchranného programu, ďalšie stretnutie ministrov financií eurozóny by sa mohlo konať v piatok (20. 2.).

Podľa Varufakisa je Grécko pripravené "urobiť čokoľvek, aby sa dosiahla dohoda v priebehu najbližších dvoch dní". Dodal však, že Atény nebudú akceptovať podmienky týkajúce sa úsporných opatrení, ktoré sú obsiahnuté v aktuálnom záchrannom balíku.

Aktuálny záchranný program vyprší na konci mesiaca. Bez ďalšej finančnej pomoci sa Grécko podľa expertov dostane do platobnej neschopnosti, ktorá môže pre ostatné krajiny eurozóny znamenať miliardové straty.

Varufakis nepovažuje odchod Grécka z menovej únie za alternatívu. "Grécko je členom eurozóny a členom eurozóny aj zostane," povedal.

Grécko musí predĺžiť program

Eurozóna naďalej čaká na to, že Grécko požiada o predĺženie záchranného programu. Potom bude ochotná diskutovať o zmene jeho podmienok. Informovali o tom agentúry DPA a APA.

Šéf Euroskupiny a holandský minister financií Jeroen Dijsselbloem stále verí, že Atény požiadajú o predĺženie programu, ktorý má skončiť vo februári. Pred začiatkom dnešného stretnutia ministrov financií Európskej únie (EÚ) v Bruseli povedal: "Dúfam, že predložia návrh na predĺženie."

Teraz sú podľa Dijsselbloema na ťahu Atény. "Nemôžeme ich nútiť," povedal šéf Euroskupiny. Až keď požiadajú o predĺženie programu, krajiny eurozóny budú diskutovať o zmene jeho podmienok. Na otázku, čo sa stane, ak Grécko nepožiada o predĺženie, Dijsselbloem povedal, že nebude reagovať na otázky typu "čo by sa stalo, keby".

Euroskupina dala Grécku termín do konca tohto týždňa, aby prejavilo pripravenosť ku kompromisu v dlhovom spore. Atény však musia požiadať o predĺženie záchranného programu. To grécka vláda odmieta a chce sa dohodnúť na nových podmienkach záchrany.

Luxemburský minister financií Pierre Gramegna si myslí, že by mala ustúpiť každá zo strán. "Nemôžem zostať takto zablokovaní." Obe strany "sa musia vydať trochu iným smerom, aby sme našli kompromis". Aj Gramegna odmietol špekulovať o tom, čo sa stane, ak Atény nepožiadajú o predĺženie. "Uvidíme," povedal.

"Môžeme využiť ešte tento týždeň, ale to je všetko," uviedol šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem v pondelok večer po neúspešnom kole rokovaní v Bruseli. Ak Grécko požiada o predĺženie záchranného programu, ďalšie stretnutie ministrov financií eurozóny by sa mohlo konať v piatok (20. 2.).

Grécky minister financií Janis Varufakis povedal pred začiatkom dnešného rokovania ministrov financií EÚ len to, že ďalší krok Atén bude zodpovedný.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.