V Michalovciach postavia novú kompostáreň

Ilustračné foto. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Michalovce 16. februára (TASR) - V Michalovciach chcú odštartovať v tomto roku dlho očakávanú výstavbu tamojšej kompostárne, ktorá bude spracovávať biologicky rozložiteľný odpad (BRO). Samospráva získala na realizáciu projektu prostriedky z Európskej únie a štátneho rozpočtu SR.

V súvislosti s dodávkou potrebných tovarov a služieb pre pripravovanú investíciu, prebehli doteraz už viaceré verejné súťaže. Projekt sa oproti pôvodným plánom trocha omeškal. "Zatiaľ máme verifikované radiacim orgánom dva procesy verejného obstarávania z troch ukončených," informovala TASR Jana Machová z odboru informatizácie a grantov Mestského úradu v Michalovciach.

Dodala, že mesto už disponuje niektorými technologickými zariadeniami, s ktorými ráta projekt, zvyšné by mu mali byť dodané do konca mája tohto roka.

Stavba Centra pre zhodnocovanie biologicky rozložiteľného odpadu na Lastomírskej ulici, zjednodušene kompmostárne, odštartuje po ukončení kontroly verejných obstarávaní a následnom podpise zmluvy s dodávateľom stavby. "Ten má na jej realizáciu od prevzatia staveniska 154 dní," doplnila Machová. Predpokladaným termínom ukončenia stavby je jeseň tohto roka.

Projekt ráta s vybudovaním uvedeného centra, so zakúpením fermentačnej linky, dostavbou existujúcej haly pre manipuláciu s BRO a inštaláciou potrebných inžinierskych sietí. Z projektového rozpočtu sa bude ďalej financovať kúpa mostovej nadúrovňovej váhy či dopravníkov. Zo zariadení, ktorými už mesto disponuje, spomenula Machová veľký nakladač a malý traktor s prídavnými zariadeniami - vrtákom na pne, kosačkou so zberom a kosačkovými ramenami.

"Z finančných prostriedkov projektu bude zakúpené aj ďalšie zberové vozidlo na BRO, hákový nosič kontajnerov a tiež 25 veľkoobjemových kontajnerov na biologický odpad, ktoré budú rozmiestnené na území mesta," doplnila Machová.

Nová kompostáreň by mala v budúcnosti spracovávať predovšetkým odpad v podobe trávy, lístia, konárov, kríkov a ďalších rastlinných zvyškov v odhadovanom objeme 1840 ton ročne. Po spracovaní kompostu v aeróbnom fermentore bude v surovom stave uskladňovaný v areáli kompostárne, aby dozrel. Po približne dvoch mesiacoch sa naloží do veľkoobjemových kontajnerov a použije na rekultiváciu zelených plôch na území mesta.

Samospráva získala na projekt kompostárne v Michalovciach nenávratný finančný príspevok vo výške viac ako dva milióny eur. Mestská pokladnica sa podieľa na celkových nákladoch piatimi percentami, čiastkou 107.000 eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.