Zavŕšil minister Galko éru špicľovania?, SNN 49


KOMENTÁR

Eva ZELENAYOVÁ

   Eva ZelenayováTéma odpočúvania je tohto roku mimoriadne frekventovaná. Začiat-kom leta ju v parlamente otvoril poslanec Igor Štefanov (SNS). Hovoril o odpočúvaní 40 poslancov a niekoľkých novinárov. Predseda SNS Ján Slota v rozhovore pre náš týždenník povedal, že „špicľovanie naberá také obludné rozmery ako v päťdesiatych rokoch minulého storočia“. Veľká odpočúvacia hra bola rozohraná dávno predtým, než Pravda a Nový čas uverejnili bombastické odhalenie o odpočúvaní novinárov.  Minister Ľubomír Galko jepresvedčený,  že konal v súlade so záujmami štátu, lebo za medializovanými kauzami vidí jeho boj proti korupcii. Na tlačovke bez možnosti klásť otázky oznámil:  „Za 17 mesiacov som odstavil od koryta veľa firiem, za ktorými stoja vplyvní ľudia. Išlo o veľký biznis, z ktorého mali tiecť provízie.“

Taktiež oznámil, že podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestného činu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti a neoprávneného nakladania s osobnými údajmi. Napokon  všetkým, čo si myslia, že stoja nad zákonom, odkázal, že takéto politické hry naňho neplatia.  S tým samozrejme každý slušný občan môže len súhlasiť, ibaže v jeho slovách predsa len čosi zaškrípalo. Uviedol, že vojenská rozviedka nerobí odpočúvanie, ale podľa denníka Pravda troch jeho redaktorov odpočúvalo Vojenské obranné spravodajstvo. Denník dokonca uverejnil prepisy odpočúvaných rozhovorov redaktorky Pravdy s prokurátorom Petrom Šufliarskym a s hovorcom Prezídia Policajného zboru Michalom Slivkom.  Počas tohto roka neboli odpočúvaní len traja redaktori vnútro-politického oddelenia Pravdy Patricia Poprocká, Peter Kováč a Vanda Vavrová, ale i generálny riaditeľ televízie TA3 Michal Gučík. Vojenská kontrarozviedka ho nielen odpočúvala, kontrolovala esemesky, ale pravdepodobne aj sledovala. Zhromažďovala informácie o jeho súkromnom živote, zdraví, v dokumente sa nachádzajú aj čísla jeho bankových účtov so sumami, číselné kódy elektronického zabezpečovacieho systému bytu i kancelárie v televízii TA3. Ako takéto informácie súvisia s bojom proti korupcii? Šéfredaktorka Pravdy Nora Slišková  označila odpočúvanie novinárov za zastrašovanie.  Ku škandálu s odpočúvaním novinárom sa vyjadril aj prezident Ivan Gašparovič. Povedal, že ak sa potvrdia informácie o nelegálnom odpočúvaní novinárov, minister Galko by už nemohol ostať vo svojej funkcii. Podobne predsedníčka vlády žiada dôkladné prešetrenie kauzy. Šéfovi diplo-macie Dzurindovi sa informácia zdá taká divoká, že jej ani nechce veriť. Avšak  kauza o odpočúvaní denníka Sme a jeho redaktora sa stala práve za jeho vlády. Robert Fico vyhlásil, že informácia o odpočúvaní novinárov je útokom proti základom štátu a demokracii. Zdesenie vyjadrili všetky novinárske organizácie.  

   Zákon 166 z roku 2003 o ochrane pred odpočúvaním dokonca stanovuje, že informačno-technické prostriedky (ITP) možno použiť iba vtedy, ak je to v demokratickej spoločnosti nevyhnutné na zabezpečenie bezpečnosti štátu, jeho obranu, predchádzanie a odhaľovanie trestnej činnosti alebo na ochranu práv a slobôd iných. Čím mohol Gučík ohroziť bezpečnosť štátu? Nebodaj tým, že pozval Larryho Kinga do televízie TA3? Odpočúvanie a najmä odpočúvanie novinárov vždy vzbudí pozornosť a nastoľuje otázky o politickom systéme. Predseda národniarov v máji tohto roku o Slovensku povedal, že je už dosť dlho policajným štátom. A to o Galkovej  záľube začínať deň spravodajskými informáciami nebolo ani chýru.



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.