Skip to content

Dnešný dátum:

štvrtok, 20 februára, 2025
Menu

Začiatok tohto roka sa nesie v znamení neriešenia politických problémov

14 februára, 2025
Menej ako minúta čítania minút čítania

Dôveryhodnosť slovenskej vlády je naštrbená

Ivan KRAJČOVIČ – Karikatúra: Ľubomír KOTRHA

Vládna koalícia sa od začiatku roka akoby zasekla. Na jednej strane treba uznať, že sa na ňu valí jeden nečakaný opozičný útok za druhým, na druhej strane nemá vypracovaný krízový scenár na ich riešenie. Zlyháva najmä komunikácia koaličnej vlády s verejnosťou. Čo len nahráva na smeč opozícii.

Všetko sa začalo zbytočným vyjadrením podpredsedu NR SR Tibora Gašpara o otvorených dverách v súvislosti s vystúpením Slovenska z NATO a EÚ. Opozícia to využila na organizáciu nebývalého rozsahu protivládnych protestov, hoci žiadna z koaličných strán túto možnosť nemala vo volebnom programe.  A niekoľkokrát to koaliční lídri aj verejne popreli. Lenže, už to bolo vyslovené. Útoky na Katastrálny úrad SR a Všeobecnú zdravotnú poisťovňu sú vraj vyriešené. Bez zistenia vinníkov. Ak ide, ako bolo medializované, o útoky Ukrajiny a Ruska, už mali nasledovať diplomatické nóty. Nestalo sa tak.

  • KRÍZOVÁ NEČINNOSŤ

V záplave politických problémov zaniklo, že Ministerstvo zdravotníctva SR mešká s dôležitým dokumentom. Vyhláška o rozdelení balíka zo štátneho rozpočtu pre nemocnice a zdravotné poisťovne mala byť vydaná 15. januára, doteraz sa tak nestalo. V januári nefungoval systém eKolok, takže vláda dva týždne  nevedela, či ľudia a firmy uhradili správne a súdne poplatky. Ten je v pôsobnosti Ministerstva spravodlivosti SR. Pritom vláda Roberta Fica na jeseň 2023 rozhodla o zvýšení správnych poplatkov, čím chceli získať do štátnej kasy 37,5 milióna eura.  Obavy o násilnom slovenskom „majdane“, riadenom zo zahraničia s cieľom vyvolať predčasné voľby, sa nepotvrdili. Ide „iba“ o pokusy opozičných progresívcov a mimovládneho sektora zdiskreditovať víťaza volieb a odstrániť jeho demokraticky zvolenú vládu. Vláda je však apatická. Mimovládna iniciatíva Mier Ukrajine, nech ju akokoľvek podceňujeme, vyhlásila občiansku pohotovosť, čo je predvoj k neposlušnosti. Ako na to zareagovali bezpečnostné zložky? Do uzávierky tohto vydania nebol nikto ani len vypočutý, hoci ide o organizovanú protivládnu provokáciu. Premiér predniesol v parlamente tajnú správu SIS o organizovaní možného útoku na ústavné zriadenie nášho štátu. Zatiaľ vieme len o vyhostení niektorých ľudí s prechodným pobytom na Slovensku. Aj bezpečnostní experti sa čudovali, prečo nenastalo zatýkanie. Rovnako by ľudia prijateľnejšie znášali náklady konsolidácie, ak by boli stíhaní aj niektorí politici bývalej vládnej garnitúry, na ktorú sa súčasný koaličný kabinet pri reštrikciách odvoláva.

  • POSLANCI ‒ REBELI

Vládna koalícia stráca poslancov. Štyria rebeli z Hlasu ‒ SD sú nateraz vážny problém pre súčasnú vládu. Rebelujúci poslanci okolo R. Huliaka zo SNS zatiaľ verejne tvrdia, že proti vláde hlasovať nebudú. Čo s nimi? Podľa medializovaných informácií poslanec Ján Ferenčák z Hlasu dostal ponuku pôsobiť ako veľvyslanec v Poľsku. Tým by uvoľnil miesto pre niekoho lojálnejšieho. Možno by sa potešili aj v Kežmarku, kde je primátorom. Tam sa obyvatelia sťažovali na problém so znečistenou vodou na kežmarskom sídlisku Juh. Pokračuje kauza Kežmarskej televízie a dostala aj nový rozmer v podobe minuloročného odstúpenia porotkýň a porotcov najstaršej slovenskej súťaže Literárny Kežmarok, ktorá sa koná od roka 1966. Nominant SNS, minister životného prostredia Tomáš Taraba, v televíznej diskusii pripustil, že pre ďalších koaličných nespokojencov (rozumej huliakovcov) by mohlo byť k dispozícii ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie alebo ministerstvo športu a cestovného ruchu. Ďalší búrliváci majú záujem o iné ministerstvá. Vylúčenie časti z nich zo strán však iba koalíciu oslabilo, hoci by sa mala posilňovať. Parlamentná väčšina je teda na hrane.

  • NESPOKOJNOSŤ

Výsledok politických pnutí posledných dní nenechal na seba dlho čakať. Podľa januárového prieskumu agentúry NMS Market Research Slovakia je so súčasnou vládou spokojných len dvadsaťosem percent občanov. Voliči Progresívneho Slovenska sú disciplinovaní. Zaujímavé je, že viac nespokojných ako spokojných voličov so smerovaním vlády je aj v koaličnej Slovenskej národnej strane, ktorá je v prieskumoch pod hranicou zvoliteľnosti, čo je opak ako v hnutí Republika. A to je už na zamyslenie vládnych politikov.