Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) pod vedením Jána Mikasa v období pandémie nariadil vymazanie informácií týkajúcich sa prevádzky mobilných odberových miest (MOM) v období rokov 2020 až 2023. Po rokovaní vlády, ktorá sa zaoberala správou Najvyššieho kontrolného úradu SR (NKÚ) o financovaní MOM, to v decembri 2024 oznámil jeho predseda Ľubomír Andrassy. Analýza NKÚ navyše poukázala na fakt, že Slovensko nemá jednotný systém pre krízové riadenie v zdravotníctve, keďže informačné systémy rezortu zdravotníctva nie sú dostatočne prepojené a evidencia je tak výrazne neprehľadná. Aké bolo vedenie predošlých funkcionárov Ministerstva zdravotníctva SR, ak nevedia ani vyšetrovacím orgánom poskytnúť komplexnú a relevantnú databázu so spoľahlivými údajmi? Predseda NKÚ zbavil podľa polície svojich zamestnancov mlčanlivosti, aby boli súčinní s políciou a s tímom finančnej správy o možných pochybeniach zo strany prevádzkovateľov mobilných odberových miest. Nemal to urobiť niekto iný?
Podľa Andrassyho museli spätne podklady prácne rekonštruovať, a aj tak nie sú úplné. Ale načo a prečo? Veď vládny splnomocnenec na vyšetrenie manažmentu covidu na Slovensku Peter Kotlár predsa vo februári 2024 pre svoj vlastný YouTube kanál tvrdil, že dáta majú, dokonca rekonštruujú aj tie, ktoré boli zmazané. Takže ako je to vlastne? To už silne pripomína taliansky film s Francom Nerom Vyšetrovanie sa skončilo ‒ zabudnite.
Bežný občan má pocit, že ministri zdravotníctva, a aj samotní lekári nie sú kompetentní. Sám som to zažil, keď mi pred operáciou sestrička fixkou po zlomenine označila na operáciu zdravú nohu, hoci som mal členok raz taký veľký ako ten zdravý. Ešteže ma operoval nemecký lekár, ktorý tam bol na stáži. Lekárka mi nevedela vypísať o pár mesiacov neskôr žiadosť o liečenie, vraj to nikdy nerobila. O tom, ako sa vlády starajú o zdravie svojich občanov, svedčí najlepšie fakt, že osemdesiatpäť percent financií, ktoré tečú do nemocníc, tvoria mzdové náklady. Niet na opravy, investície, robia sa zbierky na onkologických pacientov a pomaly už aj bežných pacientov.
Za roky 2018 až 2023 sa na poste šéfa rezortu vystriedali deviati ministri. Napočudovanie ‒ nie sú potrestaní za svoj diletantizmus, vrátili sa na svoje teplé miesta, dokonca aj dávajú pre noviny rozhovory a poučujú nových ministrov, ako zdravotníctvo spravovať. Poisťovne nestíhajú platiť dlhy nemocníc. Podľa Trendu v roku 2010 do zdravotníctva smerovali zdroje na úrovni okolo štyroch miliárd eur. V minulom roku to bolo už vyše osem miliárd eur. Žeby sa tak ceny odvtedy zvýšili? Prečo sa za posledné desaťročie nezaviedlo pri štátnych nemocniciach centrálne nakupovanie a nechali sme to na možnú korupciu jednotlivých riaditeľov? Podľa analytikov bude slovenské zdravotníctvo v roku 2030 stáť zhruba desať miliárd eur ročne. Kde sa na to popri konsolidačných balíčkoch nájdu financie?
Vláda musela nájsť sto miliónov eur pre zdravotníkov, ktorí ju vydierali odchodmi kvôli zvýšeniam platov o šesťdesiat eur. Vari nikto so zdravým rozumom nepochyboval, že to takto dopadne. Hoci počas pandémie sa to riešilo inak. Teraz vláda ustúpila hrubej sile. Nezodpovedanou však ostáva otázka, ako vyrieši lekárov s niekoľkými úväzkami pracujúcimi v štátnej aj súkromnej ambulancii. Ani to, ako splní ich požiadavky na modernizáciu nemocníc. Možno až po tom, keď príde šéf zdravotníckych odborov o dva roky s ďalšími požiadavkami.
Už sme si zvykli, že na Slovensku Božie mlyny melú pomaly a ešte menším tempom prokuratúra a polícia. Rovnako je to aj u vyšetrovateľov covidu, na ktorom sa nabalili nielen politici, ale aj podnikatelia. Ich mená sú z tlače známe. Aj v najvyšších funkciách pôsobia dodnes, či sú aktívni. Aj by som ich vymenoval, ale toľko priestoru nemáme. Vláda si neuvedomuje, že ľudom by sa ľahšie znášali konsolidačné opatrenia, ak by tí, o ktorých politici ziapu na tlačovkách ako na vinníkov rozkrádania a šikanovania počas pandémie, zanedbaného zdravotníctva a podobne, sedeli minimálne vo vyšetrovacej väzbe a spomínali s ľútosťou na svoje činy pod hrozbou tvrdého žalára. Na Slovensku hlavný hygienik Ján Mikas dostal diamantové 27-tisíceurové odstupné, hoci vydával nezákonné vyhlášky a rozdelil ľudí ako za istého fúzatého vodcu na dve kategórie. Na vakcinovaných a tých, ktorým bolo zakázané takmer všetko. Aj vyvádzať psov na viac ako sto metrov od domu v lese.
Nečinnosť v zdravotníctve sa odráža na znechutení voličov z politiky. Pomenovať problémy nestačí, treba ich riešiť. Aj represívne. Inak zase nastúpia do parlamentu a vlády populisti, čo nikdy nič nerobili, ale majú sladké reči a vraj vedia ako na to. Voliči nezabúdajú. A lekárov potrebujeme všetci.
Text: Ivan KRAJČOVIČ
Foto: Internet, kosicednes.sk/