Skip to content

Dnešný dátum:

pondelok, 3 marca, 2025
Menu

Koalícia napočítala sedemdesiatsedem poslancov

2 marca, 2025
4 minút čítania

„Európa dnes potrebuje rozmanitosť názorov, pretože politika jediného správneho názoru ju ničí a tí, ktorí idú ‚proti prúdu‘ sú odsúvaní na okraj a trestaní,“ povedal okrem mnohého pozoruhodného slovenský premiér Robert Fico vo svojom prejave na Konferencii konzervatívnej politickej akcie (CPAC) vo Washingtone. Robert Fico na tom istom mieste pri tej istej príležitosti varoval pred „nebezpečnou radikalizáciou“ liberálnej a progresívnej ideológie a v tomto kontexte spomenul pripravovanú novelizáciu Ústavy SR, kde chce zakotviť, že na Slovensku existujú len dve pohlavia ‒ muž a žena ‒ a umožniť adopcie detí len manželským párom. Kritizoval aj povinné kvóty v rámci EÚ na prerozdeľovanie migrantov. Venoval sa financovaniu našich mainstreamových médií a politických mimovládnych organizácií, ktoré sa vďaka zahraničným prostriedkom stali aktívnymi protivládnymi účastníkmi politického boja bez akejkoľvek „politickej zodpovednosti voči občanom“.

  • PREMIÉR A PREZIDENT

Nominácia poslanca Rudolfa Huliaka (nezaradený) na post ministra cestovného ruchu a športu je jednou z možností. Minister obrany Robert Kaliňák to uviedol v diskusnej relácii STVR O 5 minút 12. Možnosť, z ktorej sa stala realita. Zároveň to, či ostanú súčasní štátni tajomníci na ministerstve cestovného ruchu a športu, bude podľa Kaliňáka závisieť od nového ministra. Koalícia, najmä Smer ‒ SSD, sa stále usiluje o to, aby mala v parlamente sedemdesiatdeväť poslancov. Teraz (v čase uzávierky SNN) ich má 77, potvrdil predseda HLASu Matúš Šutaj Eštok. „Dnes (28. 2.2025) máme de iure 77-člennú väčšinu v parlamente. Myslím si, že to zohľadňuje to, čo aj predseda vlády ohlásil a rovnako to reaguje na snahu troch predstaviteľov politických strán – predsedu Smeru-SD Roberta Fica, predsedu SNS Andreja Danka a mňa ako predsedu Hlasu-SD  na to, aby sme zastabilizovali situáciu v rámci vládnej koalície, aby sme sa prestali venovať samým sebe, a aby sme opäť začali pracovať pre ľudí,“ povedal. Huliakovu nomináciu do vedenia ministerstva cestovného ruchu a športu rešpektuje. „Ak sa s ním stotožní prezident a myslím si, že v rámci Ústavy SR tam ani nie je iná možnosť, a Huliak bude vymenovaný, tak ho budem brať za svojho ministerského kolegu,“ dodal Šutaj Eštok.        Zároveň deklaroval, že urobí všetko preto, aby sa čo najskôr konala voľba predsedu parlamentu. Premiér je zároveň podľa ministra vnútra a predsedu Hlasu-SD adresnou osobou pre otázku, kto bude sedieť v kresle ministra investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, či to bude napríklad jeden zo štvorice poslancov, ktorí otvorene kritizovali pomery v Hlase-SD.   V koaličnej kríze bude prezident postupovať tak, aby sa, podľa vlastných slov, „nestal súčasťou opozičného boja alebo pokusu meniť pomery vo vláde a parlamente“. Nebude tiež robiť kroky, ktoré majú destabilizovať a prispieť k pádu tejto vlády. „S premiérom som sa dohodol, že predtým, ako príde s konkrétnymi návrhmi na rekonštrukciu vlády, prinesie mi ukázať podpisy tzv. voľných poslancov, ktorí sa svojím podpisom prihlásia, že budú ďalej podporovať vládnu väčšinu, aby tak premiér mohol deklarovať, že disponuje väčšinou v parlamente,“ povedala hlava štátu.

  • TARABA A SNS

„V rámci koalície sa urobilo všetko, čo požadoval premiér Robert Fico.“ Myslí si to minister životného prostredia a podpredseda vládneho kabinetu Tomáš Taraba (nominant SNS). Upozornil, že po dohode koaličných lídrov dostal Smer ‒ SSD dva rezorty, tak ako požadoval. „Urobili sme všetko pre pána premiéra. Dostal dva rezorty, ktoré si Smer ‒ SSD nárokoval,“ poznamenal a povedal, že  „vláda má jasnú väčšinu“. Tomáš Taraba si myslí, že aktuálna situácia v koalícii nespôsobuje problémy týkajúce sa legislatívneho procesu.

  • SNS a UKRAJINA

Koaličná SNS najnovšie vyzýva premiéra Roberta Fica, aby preveril okolnosti hlasovania na Valnom zhromaždení OSN, kde zástupca Slovenska hlasoval za uznesenie, ktoré navrhla Ukrajina. Rezolúcia vyzýva na okamžité stiahnutie ruských síl z Ukrajiny a potvrdzuje jej územnú celistvosť. SNS je „principiálne“ proti tomuto hlasovaniu. Informovala riaditeľka kancelárie predsedu SNS Zuzana Škopcová. Strana vyhlásila, že rázne odmieta takéto hlasovanie na pôde OSN a tvrdí, že sa uskutočnilo bez mandátu príslušného zástupcu. „Predmetom preverenia musí byť získanie informácie o tom, kto a kedy dal súhlas zástupcovi Slovenskej republiky na pôde OSN hlasovať týmto spôsobom,“ uviedla SNS v stanovisku.

Vláda SR vyzýva lídra opozičného PS Michala Šimečku na zverejnenie všetkých príjmov organizácií, združení a ďalších subjektov v orgánoch, v ktorých pôsobia jeho rodinní príslušníci a blízki. Žiada to za roky 2010 až 2025. Chce od neho rovnako aj zverejnenie skutočného využívania zdrojov. Odôvodňuje to tým, že orgány Európskej únie mali začať exekučné konanie proti občianskemu združeniu Projekt Fórum, v ktorom je štatutárom Šimečkova mama. „Vláda prijala so znepokojením informáciu, že príslušné orgány EÚ začali exekučné konanie proti slovenskému občianskemu združeniu Projekt Fórum a od uvedeného OZ požadujú vrátenie dotácie vo výške takmer 160-tisíc eur. Dôvodom exekúcie je neschopnosť preukázať spôsob použitia finančných prostriedkov z EÚ.“ Tejto téme sa hlbšie venujeme na strane 12.

  • CINTULA TERORISTA?

A bodka „za správami“ ‒ návrh na obžalovanie páchateľa atentátu na predsedu vlády SR Roberta Fica Juraja C. z terorizmu je správny a oprávnený. Myslí si to minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok. V prípade atentátu bol na Generálnu prokuratúru SR doručený návrh na podanie obžaloby na obvineného Juraja C. pre obzvlášť závažný zločin teroristického útoku. O ďalšom postupe rozhodne prokurátorka GP SR.

Ivan BROŽÍK – Karikatúra: Ľubomír KOTRHA

Podporte Slovenské národné noviny!

Ďakujeme za každú Vašu podporu, ktorá pomôže v činnosti našej redakcie.

Please enter a valid amount.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.

Redakcia odporúča

SLOVENSKO

Inzercia