Na synagógu v Jeruzaleme zaútočili Palestínčania sekerami a nožmi

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Jeruzalem 18. novembra (TASR) - Päť mŕtvych a niekoľko zranených si vyžiadal dnešný útok dvoch Palestínčanov v jeruzalemskej synagóge, informovala miestna polícia.

Dvojica bola ozbrojená strelnými zbraňami, sekerami a nožmi. Polícia ich napokon zastrelila.

Hovorca záchrannej služby informoval, že lekári ošetrovali deväť ľudí, z ktorých päť bolo smrteľne zranených, uviedla agentúra Reuters.

Počty zranených sa však zatiaľ rôznia.

Podľa policajnej hovorkyne Luby Samriovej utrpelo zranenia šesť ľudí. Čin označila za "teroristický útok". Podľa agentúry AP, ktorá uvádza štyri obete, boli páchateľmi Palestínčania z východného Jeruzalema.

Agentúra AP s odvolaním sa na palestínske zdroje informovala, že páchateľmi útoku boli bratranci - Ghasan abú Džamal a Udaj abú Džamal. Obaja žili vo štvrti Džabal al-Mukabar vo východnom Jeruzaleme.

Podľa denníka Haarec došlo k útoku v čase zvýšeného napätia v Jeruzaleme - po sérii útokov Palestínčanov na Izraelčanov, ktoré si vyžiadali v uplynulých týždňoch najmenej šesť obetí.

Netanjahu a Kerry odsúdili útok na ješivu, Hamas ho považuje za hrdinský čin

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu avizoval "tvrdú reakciu" Izraela na dnešný útok na ultraortodoxnú synagógu a rabínsku školu v Jeruzaleme.

Na snímke z videa odnášajú zranených ľudí po útoku na synagógu v Jeruzaleme Foto: TASR/AP

Netanjahu útok označil za "krutú vraždu židov, ktorí sa prišli modliť a zabili ich opovrhnutiahodní vrahovia".

Útok odsúdil aj americký minister zahraničných vecí John Kerry, ktorý ho označil za akt teroru, aký "nemá miesto v ľudskom správaní" a apeloval na palestínske vedenie, aby útok odsúdili a prestali s podnecovaním násilností.

Palestínsky prezident Mahmúd Abbás dnes odsúdil útok dvoch Palestínčanov na synagógu v Jeruzaleme

Vo vyhlásení Abbásovho úradu sa uvádza, že palestínske vedenie "odsudzuje útok na židovských veriacich na mieste, kam sa prichádzajú modliť, a odsudzuje zabíjanie civilistov bez ohľadu na to, kto je páchateľom".

Vinu za tento stav dnes Netanjahu pripísal militantnému hnutiu Hamas a palestínskemu prezidentovi Mahmúdovi Abbásovi a upozornil, že medzinárodné spoločenstvo tento fakt ignoruje.

Islamistické hnutie Hamas dnes vo svojej reakcii privítalo útok na synagógu a ješivu a označilo ho za hrdinský čin.

Jeden z vodcov Hamasu Mušír al-Masri útok označil za "prirodzenú reakciu" na smrť palestínskeho vodiča, ktorého našli v noci na nedeľu obeseného v autobuse na konečnej jeho linky. Príbuzní Jusúfa ar-Ramúniho sú presvedčení o cudzom zavinení smrti, ale pitva potvrdila podozrenie polície, že šlo o samovraždu.
Hamas uviedol, že útok je súčasne aj odpoveďou na pokračujúce zločiny Izraela v mešite al-Aksá. Hnutie vyzvalo pokračovať v "aktoch pomsty".

Minister zahraničných vecí Hamasu Mahmúd Zahar vo svojom mikroblogu na sieti Twitter označil útočníkov za "blahoslavených".

Izraelský spravodajský server Ynetnews napísal, že obyvatelia Jeruzalema sú znepokojení útokmi "osamelých vlkov" na chodcov v uliciach mesta. Najnovší útok na synagógu však Jeruzalemčanom pripomína poslednú intifádu.

Podľa Ynetnews sa pritom zdalo, že napätie vo vzťahoch medzi Palestínčanmi a Izraelčanmi kvôli konfrontáciám na jeruzalemskej Chrámovej hore sa zmiernilo po nedávnom stretnutí izraelského premiéra Benjamina Netanjahua s americkým ministrom zahraničných vecí Johnom Kerrym a jordánskym kráľom Abdalláhom II.

Izrael i Palestínčania avizovali, že chcú prijať opatrenia, ktoré by viedli k zníženiu napätia, čo by mohlo veľmi ľahko prerásť do eskalácie konfliktu. Netanjahu minulý týždeň oznámil, že Izrael nemá v úmysle meniť status quo na Chrámovej hore, teda zrušiť opatrenia, ktoré bránia veriacim židom modliť sa na mieste označovanom za Chrámovú horu. Moslimovia túto časť jeruzalemského Starého mesta volajú Vznešená svätyňa.

Izraelské médiá pripomínajú, že dnešný útok nebol prvým útokom na ješivu v Jeruzaleme. V marci roku 2008 sa totiž do seminára Mercaz Harav v jeruzalemskom Starom meste infiltroval palestínsky terorista, ktorý začal strieľať v študovni, pričom zabil ôsmich a zranil šiestich ľudí.

V Jeruzaleme a okolí vládne už niekoľko týždňov napätie, ktorého príčinou je spor o prístup na posvätné miesta v jeruzalemskom Starom meste, dôležité pre židov i moslimov. Korene súčasnej vlny násilia pozorovatelia vidia v incidente z júla tohto roku, keď židovskí útočníci zaživa upálili palestínskeho mladíka, čo vyvolalo odvetu v podobe únosu a vraždy troch mladých židov a prispelo k rozpútaniu ozbrojeného konfliktu medzi Izraelom a pásmom Gazy.

Posledné izraelsko-palestínske násilnosti si vyžiadali už životy piatich Izraelčanov a jedného cudzinca, ktorí zahynuli pri útokoch Palestínčanov. Na palestínskej strane je viac ako desať obetí najnovšej vlny nepokojov. V súvislosti s týmto vývojom sa objavili aj špekulácie, že sa schyľuje k tretej palestínskej intifáde.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.