Čoskoro súd rozhodne, či pôjdu na slobodu podnikatelia Sergej S. a syn

Na snímke eskorta privádza do budovy súdu Sergeja S. (vpravo) Foto: TASR/Dušan Hein

Bratislava 18. novembra (TASR) - O tom, či sa ruský podnikateľ Sergej S. a jeho syn Alexander S. dostanú po viac ako roku a pol z väzby na slobodu, bude v najbližších dňoch rozhodovať Najvyšší súd (NS) SR.

Sťažnosť prokurátora voči prepusteniu dvojice z väzby napadla na NS SR v piatok 14. novembra. Zatiaľ nie je vytýčený termín verejného či neverejného zasadnutia v tejto veci. TASR o tom dnes informovalo Tlačové oddelenie NS SR.

Špecializovaný trestný súd v Pezinku v utorok 11. novembra rozhodol o prepustení z väzby podnikateľa Sergeja S. a jeho syna Alexandra S. TASR to vtedy potvrdila hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková. Prokurátor podľa nej voči tomuto rozhodnutiu podal sťažnosť, o ktorej teda bude rozhodovať NS SR. Obvinení tak zostávajú za mrežami do rozhodnutia NS SR. Podľa hovorkyne už dôvody, pre ktoré boli obaja vo väzbe, pominuli. Proces s mužmi obvinenými z korupcie sa na súde blíži k záveru. Na piatok 28. novembra sú naplánované záverečné reči.

Obvinenie z podplácania

Sergej S. a jeho syn Alexander S. sú obvinení z podplácania bývalej riaditeľky Daňového úradu v Šamoríne Márie Z. Za úplatky im mala poskytovať informácie o prípadných kontrolách v ich firmách a zabezpečiť, aby vyplácanie peňazí z nadmerných odpočtov DPH prebehlo hladko. Mali jej sľúbiť 290.000 eur a 50.000 eur aj vyplatiť. Podľa zadokumentovaných podvodných nadmerných odpočtov dane z pridanej hodnoty (DPH) mali žiadať viac ako tri milióny eur. Všetko sa malo stať v roku 2010 v Šamoríne. Obvineným hrozí 12-ročné väzenie. Vo väzbe sú od 23. apríla 2013. Mária Z. na pojednávaní vypovedala, ako pre nich pracovala za úplatky.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.