Americký Dow Jones Industrial vytvoril rekord v 118-ročnej histórii

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Frankfurt nad Mohanom/Tokio/New York 19. novembra (TASR) - Po citeľnom utorkovom (18. 11.) vzostupe dnes v prvých hodinách obchodovania sa Dax, hlavný index nemeckej akciovej burzy, takmer vôbec nepohol z miesta. Agentúra DPA informuje, že klesol len o 0,03 % na 9453,71 bodu.

V utorok ho zdvihli dobré rastové vyhliadky nemeckého hospodárstva. Index sa priblížil k dôležitej psychologickej hranici 9500 bodov, ktorá znamená, že kondícia najsilnejšej európskej ekonomiky je v dobrom stave a neohrozujú ju ani domáce, ani zahraničné nepriaznivé faktory.

Uprostred týždňa je dobrá situácia aj na ďalších dôležitých svetových burzách. V utorok sa index Dow Jones Industrial (DJI), hlavný index americkej akciovej burzy v New Yorku, vyšvihol na novú rekordnú úroveň vo svojej 118-ročnej histórii a dosiahol 17.735 bodov. Dnešný štart indexu by mal byť podľa expertov slabší, lebo sa čaká na zverejnenie ostatného protokolu z rokovania vedenia americkej centrálnej banky Fed, na ktorom sa minulý mesiac diskutovalo o stave a vývoji americkej ekonomiky, ale aj o prípadných zmenách v jej úrokovej a peňažnej politike. Analytik Thomas Hollenbach z nemeckej Landesbank Baden-Württemberg (LBBW) dodal, že investori by sa mohli z protokolu dozvedieť odpovede na množstvo otázok, ktoré im uľahčia ich ďalšie investovanie do cenných papierov podnikov a bánk.

Samostatným faktorom pre pohyb indexu DJI by sa mohla stať správa o vývoji amerického trhu s nehnuteľnosťami.

Nikkei 225, hlavný index tokijskej burzy, dnes síce klesol o 55,31 bodu (0,32 %) na 17.288,75 bodu, ale dôležité je, že zostal nad úrovňou 17.000 bodov, ktorá signalizuje dobrý stav tretej najsilnejšej svetovej ekonomiky. Situáciu upokojilo aj vyhlásenie premiéra Šinzóa Abeho, že plánované zvýšenie dane z pridanej hodnoty (DPH) sa na budúci rok neuskutoční, lebo jej tohtoročné zvýšenie z 5 na 8 % viedlo k prepadu konjunktúry. DPH sa mala na budúci rok zvýšiť na 10 %. Opatrením sa očakávalo definitívne skončenie takmer dvadsaťročnej deflácie v krajine.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.