Premiér Abe rozpustil dolnú komoru parlamentu, 14. decembra budú voľby

Japonský premiér Šinzó Abe na tlačovej besede k rozpusteniu parlamentu v krajine Foto: TASR/AP

Tokio 21. novembra (TASR) - Japonský premiér Šinzó Abe dnes rozpustil dolnú komoru parlamentu a otvoril tak cestu pre predčasne nové voľby, ktoré sa uskutočnia 14. decembra.

Mandát súčasného parlamentu mal trvať ešte dva roky. Očakáva sa, že Abeho Liberálnodemokratická strana v predčasných voľbách síce stratí časť voličskej podpory, ale naďalej bude mať dostatok poslancov na pokračovanie vo svojom reformnom kurze.

Vypísaním predčasných volieb chce Abe podľa japonských médií využiť momentálnu roztrieštenosť a nepripravenosť opozície. Pri oznamovaní nových volieb vyhlásil, že ak sa vládnucej koalícii nepodarí zabezpečiť väčšinu, odstúpi.

Predčasné voľby sa uskutočnia v čase, keď Abeho hospodárska politika prezývaná "abenomika" nefunguje podľa predstáv premiéra. V dôsledku zvýšenia DPH v apríli z piatich na osem percent klesol výkon japonskej ekonomiky dva štvrťroky v rade. V tejto súvislosti Abe tento týždeň oznámil odklad ďalšieho zvýšenia DPH na desať percent z roku 2015 na rok 2017.

Opozícia kritizovala načasovanie volieb. Aj väčšina opýtaných voličov vyjadrila v prieskumoch počudovanie z toho, že Abe rozpúšťa parlament len po dvoch rokoch vo funkcii.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.