Generálni riaditelia úradov štátnej správy SR rokovali v Bruseli

Na snímke vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek. Foto: TASR/Martin Baumann

Brusel 21. novembra (TASR) - Dvadsať generálnych riaditeľov ústredných orgánov štátnej správy Slovenskej republiky navštívilo v stredu a vo štvrtok Brusel. Ich stretnutia so zástupcami inštitúcií EÚ boli zamerané na oboznámenie sa z mechanizmom fungovania počas slovenského predsedníctva v EÚ v druhom polroku 2016.

Pre TASR to uviedol vedúci Zastúpenia Európskej komisie v SR Dušan Chrenek, ktorého úrad túto návštevu pripravil. Spresnil, že EÚ je založená na spolupráci a bude veľmi dôležité, aby SR počas predsedníctva s euroinštitúciami dobre spolupracovala.

Pripomenul, že generálni riaditelia ministerstiev a kľúčových úradov štátnej správy mali sériu stretnutí na generálnom sekretariáte Európskej komisie (EK), stretli sa s podpredsedom EK Marošom Šefčovičom, so slovenskými poslancami Európskeho parlamentu (EP) i so zástupcami generálneho sekretariátu Rady.

"Slovenské predsedníctvo bude v druhom polroku 2016. Je dôležité, aby sme boli dobre pripravení. Riaditelia dostali informácie o tom, aké dôležité úlohy predsednícku krajinu čakajú a ako by sa mali čo najlepšie pripraviť, a tiež, že všetky inštitúcie EÚ majú záujem na tom, aby slovenské predsedníctvo bolo úspešné," zdôraznil Chrenek.

Na otázku TASR, či sa slovenské ministerstvá zodpovedne pripravujú na túto úlohu, Chrenek vyzdvihol koordinačné úsilie ministerstva zahraničných vecí a aj skutočnosť, že už dlhší čas funguje vzdelávanie ľudí v štátnej správe pre úlohy predsedníctva. Podľa neho kľúčoví ľudia na ministerstvách si uvedomujú svoju zodpovednosť.

Vyjadril nádej, že návšteva v Bruseli prispela k tomu, že sa dozvedeli viac o tom, akým spôsobom budú ministerstvá počas predsedníctva fungovať, ktorí sú kľúčoví ľudia v Bruseli a že veľmi dôležitá je aj spolupráca so Stálym zastúpením SR pri EÚ.

Chrenek pripomenul, že slovenské predsedníctvo "bude založené na Bruseli", keď najdôležitejšie aktivity budú prebiehať v sídle EÚ, avšak ministerstvá musia byť dobre pripravené. Generálni riaditelia musia vedieť, čo je dôležité, aby vedeli "motivovať" ministrov. Tí budú hlavnými postavami na zasadnutiach Rady EÚ a budú viesť aj rokovania s Európskym parlamentom, ktorý má posilnené právomoci a často vstupuje do rozhodovacieho procesu na úrovni EÚ.

"Ministri budú musieť chodiť do europarlamentu vysvetľovať dohody Rady europoslancom, budú pôsobiť v rámci zmierovacieho konania, kde sú pohľady Rady a parlamentu rozdielne, a budú musieť spolupracovať s Európskou komisiou, ktorá navrhuje európsku legislatívu," vysvetlil Chrenek.

Už teraz je isté, že slovenské predsedníctvo bude musieť riešiť otázku rozpočtu EÚ na rok 2017, keďže rokovania medzi Radou, EP a Komisiou na túto tému vrcholia vždy koncom roka.

Chrenek pripomenul, že to, aké európske témy sa budú riešiť počas slovenského predsedníctva v EÚ, je určované Európskou komisiou, a je preto dôležité sa dobre pripraviť a spolupracovať a byť "jednotným tímom", aby EÚ v tomto období dosiahla čo najlepšie výsledky a vyriešila problémy, ktorým bude čeliť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.