ÁDER: Neexistuje kolektívna vina a vinný národ, sú iba vinní politici

János Áder Foto: TASR/AP Photo

Budapešť 21. novembra (TASR) - Neexistuje kolektívna vina, neexistuje vinný národ - sú iba vinní politici, povedal vo štvrtok večer maďarský prezident János Áder účastníkom XIII. plenárneho zasadnutia Stálej maďarskej konferencie (MÁÉRT) v Budapešti.

Píše o tom agentúra MTI.

Z udalostí týkajúcich sa v tomto roku Maďarov hlava štátu vyzdvihla, že v Srbsku po 70 rokoch nariadením zrušili právnu normu o kolektívnej vine Maďarov žijúcich v srbských obciach Čurug, Žabalj a Mošorin.

Áder vyjadril úprimnú nádej, že toto nariadenie si všimnú aj v iných krajinách a že sa z neho poučia.

"Tento rok bol pre Maďarov mimoriadne významný, pretože po prvý raz mohli Maďari žijúci v zahraničí vyjadriť politický postoj v súvislosti so svojou domovskou krajinou," dodal prezident v súvislosti s tým, že zahraniční Maďari sa prvýkrát mohli zúčastniť parlamentných volieb v Maďarsku.

Účastníci stálej konferencie vo štvrtok večer jednohlasne schválili záverečné vyhlásenie, v ktorom okrem iného konštatovali, že parlament, ktorý vznikol po aprílových voľbách, je celonárodným zákonodarným zborom, ktorý reprezentuje celý maďarský národ, vrátane Maďarov žijúcich v zahraničí, a jeho rozhodnutia slúžia budúcnosti všetkých Maďarov.

MÁÉRT - maďarsko-maďarský summit - vznikol 20. februára 1999. Vláda premiéra Ferenca Gyurcsánya prerušila v roku 2004 sériu zasadnutí a hľadala iné formy konzultácií maďarskej vlády s organizáciami zahraničných Maďarov. MÁÉRT napokon po šesťročnej pauze zasadla v roku 2010 prvýkrát. Členom stálej konferencie zo SR je SMK.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR1 Komentár

  • x

    ( adder, angl. = zmija ?!)

    "Chytracka duša je sestra diabla.." ?!

Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.