Rodičia nebudú mať garantované miesta v škôlkach

Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič

Bratislava 9. decembra (TASR) - Rodičia nebudú mať zákonom garantované miesto v škôlkach pre svoje deti.

Poslanci dnes totiž odmietli zákon o zabezpečení predškolskej starostlivosti z dielne Miroslava Beblavého (nezaradený).

"Navrhujeme dať rodičom istotu, že obec zabezpečí pre deti miesto v materskej škole alebo detskej skupine, a ak nie, tak im ako náhradu poskytne aspoň finančnú pomoc vo výške rodičovského príspevku," uviedol Beblavý. Podobný systém tzv. predškolskej garancie majú podľa neho k dispozícii napríklad rodičia detí v Spolkovej republike Nemecko.

Beblavý chcel do procesu umiestňovania detí do škôlok zapojiť nielen obce, ale aj súkromné subjekty. "V niektorých menších obciach totiž vzhľadom na demografickú krivku nebude potrebné budovanie nových zariadení, ale bude postačovať využívanie kapacít súkromných a cirkevných škôl či v budúcnosti nimi zriadených detských skupín," vysvetlil.

Poslanec poukázal na dnešný stav na Slovensku, keď rodičia nemajú zaručené miesto v škôlke pre deti od troch do šiestich rokov. "Podľa medializovaných informácií obce a mestá nezriedka zamietnu stovky žiadostí o prijatie do materských škôl, čo so sebou prináša mnoho problémov," uviedol Beblavý. Jedným z najvážnejších problémov je, že kým rodičia nenájdu opateru pre dieťa, nemôžu pracovať. "To má negatívne dôsledky na rodinný rozpočet," povedal Beblavý.

Ľubomír Petrák zo Smeru-SD v diskusii v pléne súhlasil, že nedostatok škôlok je problém, pochybuje však o úprimnosti úsilia opozičného poslanca. Poukázal, že vláda dá 10 miliónov eur na škôlky v tých lokalitách, kde sa nedajú stavať z eurofondov. To však podľa neho neznamená, že je to jediný krok vlády na zvýšenie počtu miest v škôlkach.

Beblavému odkázal, že neprichádza s niečím, čo by vládny Smer-SD nechcel urobiť. Treba však hľadať spôsoby, ako to pôjde. Podľa Petráka sa dnes Beblavého opatrenie nedá financovať.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.