Rusko pozastaví svoju činnosť v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy

Ruský prezident Vladimír Putin Foto: TASR/AP

Štrasburg 29. januára (TASR) - Rusko pozastaví svoju činnosť v Parlamentnom zhromaždení Rady Európy (PZ RE), ktoré mu odňalo hlasovacie práva. Podľa agentúry AP to uviedol dnes šéf ruskej delegácie v PZ RE Alexej Puškov. Odchod z tohto orgánu však podľa neho "neznamená sebaizoláciu Ruska".

PZ RE v stredu znova odňalo ruskej delegácii hlasovacie práva v súvislosti s konfliktom na Ukrajine. Veľká väčšina poslancov hlasovala v Štrasburgu za túto sankciu voči 18 ruským delegátom, ktorí sa naďalej môžu zúčastňovať na zasadnutiach zhromaždenia.

Najdôležitejšími podmienkami obnovenia práv sú kroky smerom k odchodu ruských vojakov z východnej Ukrajiny a prepustenie ukrajinskej poslankyne a členky PZ RE Nadije Savčenkovej.

PZ RE pozastavilo ruským poslancom hlasovacie práva už v apríli 2014 po anexii Krymu Ruskom. Parlamentné zhromaždenie dáva odporúčania vládam 47 členských krajín Rady Európy. Hlasuje o otázkach ako napríklad porušovanie ľudských práv či terorizmus, avšak bez záväzných rozhodnutí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.