Slovenské deti majú jedny z najviac skazených zubov v Európe

Foto: TASR/AP

Bratislava 30. januára (TASR) - Slovenské deti majú jedny z najviac skazených zubov v Európe. Vlaňajší prieskum Svetovej federácie zubných lekárov ukázal, že slovenské 12-ročné deti majú druhú najvyššiu kazovosť zubov v Európe, a to 4,3. Dáta Štatistického úradu SR ukazujú, že v roku 2013 na prehliadke u zubného lekára nikdy nebolo 41,5 percenta detí do 14 rokov. Dieťa by pritom malo preventívnu prehliadku absolvovať dvakrát ročne. Väčšina evidovaných detských pacientov však bola na prehliadke iba raz a mnohé deti neprišli na ošetrenie, hoci boli objednané.

Zubný kaz je najrozšírenejším ochorením na svete, postihuje väčšinu dospelých, ale aj 60 až 90 percent detí v školskom veku. Na Slovensku dáta o presnej situácii medzi deťmi chýbajú, keďže posledná epidemiologická štúdia sa realizovala pred 17 rokmi. K dispozícii je iba spomínaný vlaňajší prieskum Svetovej federácie zubných lekárov. Situácia sa má teraz zmeniť.

"V severnej a západnej Európe sa pravidelne organizujú epidemiologické štúdie a výsledky pomáhajú v plánovaní lepšej zubnej zdravotnej starostlivosti. V strednej a východnej Európe sa tieto dáta zbierajú nepravidelne, neplánujú sa ciele ani preventívne programy," uviedla Simona Dianišková, jedna z iniciátoriek epidemiologickej štúdie orálneho zdravia u slovenských detí. Podporu pre výskum získali zubní lekári z ministerstiev zdravotníctva a školstva, pričom záštitu nad ním prevzali Kancelária Svetovej zdravotníckej organizácie na Slovensku a Slovenská komora zubných lekárov. Projekt je financovaný zo sponzorských darov.

Epidemiologickú štúdiu realizujú u detí zubní lekári z Lekárskej fakulty Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave a Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach. Vyšetrenie dutiny ústnej prebieha pohľadom v priestoroch školy alebo škôlky. "Aj tu sa stretávame s problémom informovaného súhlasu, ktorý je potrebný k prehliadke dieťaťa. Všimli sme si, že ho nepodpíšu najmä tí rodičia, ktorých deti majú zuby pokazené už na prvý pohľad," poukázala hlavná odborníčka MZ SR pre zubné lekárstvo Neda Markovská. Údaje zo štúdie by mali byť vyhodnotené v septembri 2015.

Stav ústneho zdravia detí na Slovensku by mali pomôcť zlepšiť preventívne programy. V rámci Európy vznikla Asociácia za budúcnosť bez zubného kazu, ktorá si dala za cieľ, aby každé dieťa narodené po roku 2026 bolo bez zubného kazu po celý život. "Je to smelý cieľ, ale možný," vysvetľuje signatárka Aliancie za Slovensko Markovská.

Podľa jej slov treba začať vzdelávať matky v období tehotenstva, rodičov aj deti. "Máme pripravené programy, ktoré nám v tom pomôžu. Preventívna prehliadka sama o sebe nestačí, je potrebné zmeniť myslenie ľudí, zlepšiť stravovacie návyky a dôsledne sa starať o čistotu zubov," uzavrela.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.