Sneženie zvyšuje hrozbu lavínových zosuvov v Tatrách

Ilustračné foto Foto: TASR

Liptovský Hrádok 30. januára (TASR) – Intenzívne sneženie stupňuje vo Vysokých, Západných a Nízkych Tatrách trvajúce mierne lavínové nebezpečenstvo, 2. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. TASR o tom informoval Filip Kyzek zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

„Vytrvalé sneženie zvyšuje predpoklad vystupňovania lavínového nebezpečenstva vo všetkých slovenských pohoriach,“ zdôraznil s tým, že už malé dodatočné zaťaženie povrchu strmých svahov s naviatymi nestabilnými snehovými útvarmi sa môže stať príčinou uvoľnenia doskových lavín.

Dnes ráno bolo na horách zamračené, hmlisto a intenzívnejšie snežilo. Teplota vzduchu sa pohybovala od -13 do -4 stupňov Celzia. Fúkal silný juhozápadný vietor rýchlosťou do 50 km/h, na hrebeňoch Tatier búrlivý v nárazoch až do 100 km/h. Počas uplynulých hodín pripadlo do 10 cm nového snehu.

Naďalej trvá všeobecne veľmi nerovnomerné rozloženie snehovej pokrývky. Najvýraznejšia je na juhovýchodných svahoch, no meniaci sa vietor vytvoril z previateho s podkladom nedostatočne previazaného snehu nebezpečné miesta aj na mnohých ďalších vysokohorských svahoch.

Podrobnú predpoveď počasia v sedemdesiatich slovenských mestách a vo svete nájdete TU.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.