Husté sneženie komplikuje dopravu na celom Slovensku

Ilustračné foto Foto: TASR/Martin Baumann

Nitra/Žilina/Trenčín 30. januára (TASR) – Vytrvalé sneženie spôsobuje problémy na cestách v Nitrianskom kraji. Medzi obcami Čergov a Kolárovo v okrese Komárno sa ráno zrazil autobus s nákladným autom. Vodič autobusu jazdiaci v smere na Kolárovo sa usiloval vyhnúť zrážke s protiidúcim nákladným autom a zišiel z cesty, kde zostal v priekope. Kamión zostal skrížený cez cestu a náves sa zviezol mimo cestu. Pri nehode sa nikto nezranil. „Premávka na ceste je odklonená po okolitých obciach. Policajti Okresného dopravného inšpektorátu v Komárne dopravnú nehodu na mieste dokumentujú,“ informovala hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Nitre Renáta Čuháková.

V okrese Nitra sú všetky cesty zjazdné, treba však zohľadniť zimné podmienky, skonštatoval Ľubor Andrášik z Regionálnej správy a údržby ciest v Nitre. Vozovky sú zasnežené na celom území kraja. Na ceste medzi Vrábľami a Levicami uviazlo ráno zhruba dvadsať kamiónov, v týchto chvíľach by už mala byť cesta prejazdná.

Hasiči zasahovali podľa informácie hovorcu Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Nitre Viliama Panského pri dopravných nehodách a škodových udalostiach na Nitrianskej ulici v Nových Zámkoch a pri obci Pribeta, na rýchlostnej komunikácii R1 na viacerých miestach, aj na Cabajskej ceste, kde sa zošmykol kamión mimo vozovku. V obci Devičany v okrese Levice došlo následkom nehody kamióna k odtrhnutiu plynovej prípojky, v Bátovciach narazilo osobné auto do oplotenia rodinného domu.

Viaceré cesty v Žilinskom kraji pokrýva čerstvo napadaný sneh

Viaceré cestné komunikácie na území severozápadného Slovenska pokryl dnes zrána podľa aktuálnych informácií Správy ciest Žilinského samosprávneho kraja čerstvo napadaný kašovitý sneh.

Vozovka na liptovskom úseku diaľnice D1 má mokrý povrch. Na cestách nižších kategórií najmä v Liptove, na Orave a Kysuciach, ale i v Turci a okolí Žiliny leží vrstva kašovitého, miestami utlačeného snehu od 1 do 3 cm.

Mokrý utlačený sneh sa nachádza aj na väčšine horských priechodov. Základnou podmienkou plynulého bezpečného prejazdu motorových vozidiel zasnežených členitých ciest je použitie zimných pneumatík.

Dopravu v Trenčianskom kraji komplikovalo skoro ráno husté sneženie

Husté sneženie dnes skoro ráno komplikovalo dopravu na viacerých úsekoch v rámci Trenčianskeho kraja. Problémy sneh spôsoboval najmä v okresoch Trenčín a Prievidza, cesty sú však už prejazdné.

Ako TASR informoval dispečer zo Správy ciest Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK), v okrese Trenčín sneh komplikoval dopravu medzi Trenčínom a Trenčianskymi Miticami na kopci Radar, tiež medzi Trenčianskymi Teplicami a obcou Motešice na kopci Machnáč. "Tieto úseky sú momentálne prejazdné. Cesty sú v nižších polohách mokré, vo vyšších polohách pokryté dvoj- až päťcentimetrovou vrstvou snehu," doplnil.

Pre husté sneženie bola neprejazdná aj cesta medzi Starou Turou a Myjavou, kde je premávka obnovená v plnom rozsahu.

V Prievidzskom okrese boli obmedzenia na ceste medzi obcou Valaská Belá a Ilava na kopci Homôlka, ceste I/50 medzi Handlovou a Žiarom nad Hronom, tiež medzi Nitrianskym Pravnom a Žilinou na kopci Kľak. Tieto úseky sú podľa informácií zo správy ciest tiež prejazdné, avšak stále sneží. Obmedzenie platí len na úseku medzi Valaskou Belou a Ilavou na kopci Homôlka, ktorý je uzavretý pre kamiónovú dopravu.

Priechod Veľké Pole je pre kamióny uzatvorený

Husté sneženie dnes zamestnalo cestárov aj v regióne Žiaru nad Hronom. Cestári hlásia, že priechod Veľké Pole je pre vozidlá dlhšie ako 10 m uzatvorený, Kremnické Bane sú prejazdné bez obmedzení. Vozovka je tu mokrá, miestami je na nej kašovitá vrstva snehu.

Podľa informácií z dispečingu Banskobystrickej regionálnej správy ciest, závod Žiar nad Hronom, sú všetky cesty v regióne prejazdné. Na cestách II. a III. triedy je súvislá vrstva ujazdeného snehu, pričom stále pripadá nový. Prejazdné sú aj cesty I. triedy. Vozovka je miestami mokrá, na väčšine je kašovitá vrstva snehu.

Silné sneženie s dohľadnosťou do 100 m sa vyskytuje v okolí Žarnovice, Kremničky, Hronského Beňadika, Žiaru nad Hronom aj Hliníka nad Hronom.

Donovaly sú pre vozidlá nad desať metrov uzavreté, husto tam sneží

Horský priechod Donovaly je pre husté sneženie od skorého rána uzavretý pre vozidlá dlhšie ako desať metrov. Informuje o tom webová stránka Slovenskej správy ciest.

Pre nákladnú dopravu nad desať metrov je v súčasnosti nezjazdná aj cesta 1/14 v okrese Turčianske Teplice. Obmedzenie je označené prenosným dopravným značením. Horský priechod Čertovica je prejazdný pre nákladné vozidlá len s použitím snehových reťazí.

Silné sneženie s dohľadnosťou len do 50 metrov (m) sa vyskytuje v okolí Banskej Štiavnice, Kremnice, Novej Bane a do 100 m v okolí Banskej Bystrice, Dobrej Nivy, Žarnovice, Vígľaša, Kremničky, Stráž, Banskej Belej, Voznice, Ladomerskej Viesky, Piešťan, Žarnovice, Hronského Beňadika, Zvolena, Hronskej Breznice, Žiaru nad Hronom a Hliníka nad Hronom.

Horský priechod Veľké Pole je uzavretý pre vozidlá dlhšie ako desať metrov, Zbojská pre vozidlá nad 3,5 tony. Na ceste I/14 v okrese Turčianske Teplice a na horskom priechode Šturec hrozí padanie skál na vozovku.

Po Donovaloch uzavreli pre kamióny aj Šturec

Horské priechody Donovaly a Šturec sú momentálne uzavreté pre nákladné vozidlá dlhšie ako desať metrov. Dôvodom je husté sneženie.

Ako pre TASR uviedli z dispečingu Regionálnej správy ciest Banská Bystrica, horský priechod Čertovica je zjazdný iba so snehovými reťazami. Husto tam sneží a fúka silný nárazový vietor, tvoria sa snehové jazyky. Vodiči, ktorí prechádzajú cez horské priechody, by mali byť opatrní.

V okresoch Banská Bystrica a Brezno od skorého rána silno sneží. Cesty I., II. a III. triedy sú zjazdné, aj na nich však treba byť opatrní. Na cestách je kašovitá vrstva snehu od dvoch do troch centimetrov.

Na takmer celom území Prešovského kraja sneží, cesty sú však zatiaľ zjazdné

Na území takmer celého Prešovského samosprávneho kraja (PSK) momentálne sneží a miestami fúka aj vietor, cesty sú však zatiaľ bez problémov zjazdné. „Momentálne sneží, prípadne padá dážď so snehom na väčšine území Prešovského kraja, teploty sú od nula do mínus jedného stupňa, vietor je slabý a všetky cesty 1. triedy sú väčšinou mokré, miestami sa na nich môže nachádzať utlačený posypaný sneh,“ uviedol pre TASR dispečer Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja Jaroslav Štofko.

Podľa neho by však mali vodiči prispôsobiť svoju jazdu aktuálnym poveternostným podmienkam a jazdiť opatrne. Problémové úseky zatiaľ nehlásili ani z horských priechodov na území kraja. „Tam treba byť opatrný, pretože v tých vyšších polohách je utlačená posypaná vrstva snehu,“ zdôraznil Štofko. Vo výkone je momentálne asi 65 vozidiel v rámci celého kraja, najviac cestárov posýpa a odhŕňa cesty v oblasti Vysokých Tatier, Starej Ľubovne, Prešova a Bardejova.

Slovenský hydrometeorologický ústav na dnes vydal výstrahu 2. stupňa pred vetrom a snežením pre okres Poprad, ktorá bude platiť až do soboty 31. januára. Vietor môže na hrebeňoch hôr miestami dosiahnuť v nárazoch rýchlosť 25 až 30 metrov za sekundu. Meteorológovia zároveň očakávajú výskyt silného sneženia, počas ktorého môže napadnúť 25 až 40 centimetrov snehu. Výstraha prvého stupňa pred snežením platí do soboty aj pre okresy Kežmarok a Stará Ľubovňa, kde by mohlo napadnúť 15 až 25 centimetrov nového snehu.

Podrobnú predpoveď počasia v sedemdesiatich slovenských mestách a vo svete nájdete TU.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.