Skip to content

Dnešný dátum:

utorok, 17 februára, 2026
Menu

Grécko začalo rokovať s MMF o výmene dlhopisov

4 februára, 2015
Menej ako minúta čítania minút čítania
⏱️ Čas čítania: 2 min (343 slov)
Na snímke vľavo nový grécky minister financií Janis Varufakis a jeho taliansky rezortný partner Pier Carlo Padoan si podávajú ruky počas stretnutia v Ríme 3. februára 2015. Foto: TASR/AP

Rím 4. februára (TASR) – Grécko začalo rokovať s Medzinárodným menovým fondom (MMF) o pláne na výmenu svojho dlhu za nové dlhopisy naviazané na rast hospodárstva. Uviedol to grécky minister financií Janis Varufakis v rozhovore pre taliansky denník La Repubblica, z ktorého cituje agentúra Reuters.

Varufakis dodal, že je optimista a verí, že problém s gréckym dlhom sa vyrieši. Naznačila to podľa jeho slov aj „dobrá odozva“ na pondelkové (2.2.) rokovania s britským kolegom Georgeom Osbornom.

Nový grécky premiér Alexis Tsipras zvíťazil vo voľbách vďaka sľubom, že dohodne nové podmienky splácania dlhu. No keď sa ukázalo, že jeho požiadavky na odpustenie časti z dlhu v eurozóne zrejme neprejdú, navrhuje teraz jeho výmenu za nové dlhopisy naviazané na rast ekonomiky. A kabinet v Aténach spomenul aj dlhopisy s neobmedzenou lehotou splatnosti. No podľa predsedu nemeckej euroskeptickej strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) Bernda Luckeho je to len iná forma odpustenia dlhu.

Grécka strana Syriza, ktorá koncom januára vyhrala predčasné parlamentné voľby, pritom vyhlasovala, že do budúcnosti nemá záujem riešiť svoje záležitosti s takzvanou Trojkou (medzinárodných veriteľov), ktorú tvoria zástupcovia Európskej komisie (EK), Európskej centrálnej banky (ECB) a MMF.

Varufakis pre talianske noviny dodal, že Grécko splatí ECB celý dlh a načas. Navrhuje však nahradiť splátky gréckeho dlhu štátom eurozóny a MMF novými dlhopismi s trhovými úrokmi, ktoré sú momentálne veľmi nízke, a klauzulou, že Atény začnú splácať hneď, ako ich hospodárstvo dosiahne solídny rast.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

Podporte Slovenské národné noviny!

Ďakujeme za každú Vašu podporu, ktorá pomôže v činnosti našej redakcie.

Please enter a valid amount.
Ďakujeme za vašu podporu.
Vašu platbu nebolo možné spracovať.

Redakcia odporúča

SLOVENSKO

Inzercia