Zamestnanci slovenských súdov štrajkujú, tisícky neprišli do práce

Výstražný jednodňový štrajk zamestnancov súdov organizovaný Odborovým zväzom justície v Košiciach 19. februára 2015. Na snímke oznam o štrajku na budove Krajského a Okresných súdov v Košiciach 19. februára 2015. Foto: TASR/František Iván

Bratislava 19. februára (TASR) – Do dnešného výstražného štrajku zamestnancov okresných a krajských súdov sa zapojí vyše 93 percent zamestnancov 63 okresných i krajských súdov na Slovensku, vrátane Špecializovaného trestného súdu. Potvrdil pre TASR predseda štrajkového výboru Filip Demo.

Podľa Dema ministerstvo spravodlivosti sa počas štrajku, a teda počas neprítomnosti zamestnancov v práci, snaží zabezpečiť chod súdov, najmä tých, kde je hlásená 100-percentná účasť.

"Máme informácie, že ministerstvo spravodlivosti sa všemožne snaží zabezpečiť chod súdov aj za cenu, že do podateľne posadí sudcov, prípadne predsedov súdov. V prípade 15 súdov máme hlásenú 100-percentnú účasť, ak má byť zabezpečený chod súdov, nemá si kto iný sadnúť do podateľne," reagoval pre TASR Demo.

Zamestnanci súdov vstupujú do štrajku so štyrmi požiadavkami:
1. zvýšiť rozpočet ministerstva spravodlivosti o štvrtinu
2. zabezpečiť materiálno-personálny a ekonomický chod súdov
3. okamžite prijať osobitný zákon o postavení zamestnancov v justícii
4. zlepšiť sociálno-ekonomickú situáciu zamestnancov justície.

V Bratislave bude dnes aj protestné zhromaždenie. Ich požiadavky podporilo ministerstvo spravodlivosti, vedenie väčšiny súdov, sudcovské rady pri viacerých súdoch, Súdna rada i sudcovské združenia.

Stará Ľubovňa na 100 percent

Do justičného štrajku sa dnes zapoja aj všetky okresné súdy (OS) na Spiši. Šéf štrajkového výboru justičných zamestnancov Filip Demo pre TASR uviedol, že 100-percentná účasť bude napríklad na OS v Starej Ľubovni, kde sa na štrajku zúčastní všetkých 30 zamestnancov.

"V Poprade je účasť 91-percentná, z 56 sa na štrajku zúčastní 51 pracovníkov súdu, o niečo vyššie číslo je to v Spišskej Novej Vsi, kde je nahlásená 98-percentná účasť a zo 60 zamestnancov sa na štrajku nezúčastní len jeden," doplnil Demo. Podpriemerná účasť bude na OS v Kežmarku, kde sa na štrajku zúčastní 82 percent pracovníkov, teda 31 z 38.

"Na Spiši účasť v podstate zodpovedá celoslovenskému priemeru, len Kežmarok je podpriemerný. Na Slovensku máme väčšinu súdov, kde je hlásená účasť viac ako 90 percent, na 15 súdoch sa na štrajku zúčastní 100 percent zamestnancov," doplnil Demo s tým, že najnižšia účasť je hlásená z Krajského súdu v Banskej Bystrici, kde sa na štrajku zúčastní 58 percent pracovníkov.

Pojednávacie miestnosti sa zatvorili na jeden deň kvôli výstražnému štrajku zamestnancov súdov, organizovaným Odborovým zväzom justície Slovensko 19. februára 2015 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann

Napriek štrajku bude 1400 pojednávaní

Zamestnanci slovenských súdov vstúpili do historicky prvého jednodňového výstražného štrajku. Všetkých 62 okresných a krajských súdov dnes bude fungovať v obmedzenom režime. Najnevyhnutnejšie činnosti sa bude snažiť zabezpečiť vedenie súdov a sudcovia, ktorých sa štrajk netýka.

Presný termín štrajku oznámili justičné odbory z taktických dôvodov len tri dni vopred. Sudcovia tak majú aj na dnešný deň naplánovanú prácu a nezrušili veľa pojednávaní. "Podľa nášho portálu to vychádza na viac ako 1400 pojednávaní," informovala hovorkyňa rezortu spravodlivosti Alexandra Donevová.

Situácia na jednotlivých súdoch sa pritom líši. Všetky pojednávania zrušil Krajský súd v Trenčíne, o čom informoval jeho hovorca Roman Tarabus. Na Krajskom súde v Žiline je naplánovaných iba osem pojednávaní týkajúcich sa dôchodkového zabezpečenia, vysvetlil hovorca Jozef Michňa. Krajský súd v Nitre bude podľa hovorcu Mária Pivarčiho dnes fungovať v štrajkovom režime. Na košickom Krajskom súde rozhodnú o pojednávaniach vytýčených nadnes zákonní sudcovia, uviedla hovorkyňa Marcela Gálová.

Na súdoch by aj dnes mali byť otvorené podateľne. Niekde však budú prijímať iba osobne podané veci a elektronická podateľna fungovať nebude. Zabezpečené by tiež mali byť pohotovostné služby. Súdy by tak mali rozhodovať v krátkych lehotách o predbežných opatreniach, väzbe a ďalších záležitostiach, ktoré nestrpia odklad.

Minister spravodlivosti Tomáš Borec minulý týždeň oznámil, že sa jeho rokovania s ministrom financií posunuli a jeho "optimizmus sa predbežne napĺňa". Po týždni však ministri nič konkrétne nepredstavili. Premiér Robert Fico sa v stredu (18.2.) na rokovaní vlády k štrajku nevyjadril. Odkázal na šéfa rezortu spravodlivosti.

Súdni úradníci ostanú v deň štrajku doma. Predsedníčka Odborového zväzu justície Marta Božková informovala, že zhruba štyri stovky zamestnancov z celého Slovenska prídu do Bratislavy, kde sa k nim pridajú úradníci z bratislavských súdov. Na poludnie sa pred budovou ministerstva financií začne ich protest. Štrajkujúci zamestnanci odtiaľ budú pochodovať pred ministerstvo spravodlivosti.

Pozrite si fotogalériu zo štrajku

V obvode Krajského súdu v Trnave bude dnes odročených 181 pojednávaní

Na okresných súdoch v obvode Krajského súdu (KS) v Trnave bude dnes pre štrajk justičných pracovníkov odročených spolu 181 pojednávaní. Podľa hovorkyne Viktórie Pagáčovej bude činnosť súdov prebiehať len v nevyhnutnom rozsahu, zabezpečený bude chod podateľní a pohotovostné služby na občianskoprávnom úseku, pre úkony trestného konania a služby k vydávaniu súhlasov pre použitie informačno-technických prostriedkov.

Na KS v Trnave nebudú veľké zmeny, nakoľko na dnešný deň neboli vytýčené žiadne, ani trestné, ani civilné pojednávanie. "Na Okresnom súde (OS) v Trnave malo byť dnes 49 pojednávaní, z toho 20 trestných, 29 civilných. V prevažnej miere boli pre ne určené nové termíny na mesiac marec, v jednej väzobnej veci bolo pojednávanie preložené na budúci týždeň," informovala dnes TASR Pagáčová.

Na OS v Piešťanoch bolo zrušených 33 civilných vecí u piatich sudcov. Trestné oddelenie nemá tento deň určený ako pojednávací, z toho dôvodu nebolo potrebné rušiť žiadne trestné pojednávania. Na OS v Senici je nadnes vytýčených sedem civilných pojednávaní, tieto budú odročené bez pojednávania.

Na OS v Skalici bolo vytýčených celkom 18 pojednávaní, všetko v civilných veciach. Pre štrajk na pracovisku nebude prítomná žiadna asistentka senátu.

"Uvedené pojednávania sú vytýčené v troch senátoch, pričom jeden sudca, ktorý má štyri pojednávania, bude pojednávať. Ďalšia sudkyňa nebude vo všetkých šiestich pojednávaniach konať z dôvodu nedostatočných podmienok. Tretia sudkyňa má nadnes osem pojednávaní, v polovici z nich pojednávať bude," uviedla Pagáčová.

Šéf štrajkového výboru justičných zamestnancov Filip Demo z Okresného súdu v Galante pre TASR uviedol, že na KS v Trnave je v štrajku 69 zo 72 súdnych zamestnancov, na OS v Senici 38 zo 44 a v Skalici 31 z 35 justičných pracovníkov. Na OS v Galante štrajkuje 64 zo 67 a v Dunajskej Strede všetkých 53.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.