Ukrajinská armáda stiahla z Debaľceva už 90 percent vojakov

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Kyjev 19. februára (TASR) - Ukrajinská armáda ukončuje odsun svojich jednotiek z mesta Debaľceve a presúva ich na iné pozície, informovalo dnes v Kyjeve velenie vládnej protiteroristickej operácie (ATO).

Podľa agentúry AP hovorca ATO Anatolij Steľmach uviedol, že z Debaľceva sa stiahlo už 90 percent vojakov. AP dodala, že nie je jasné, kedy sa odsun ukončí.

Agentúra TASS citovala vyhlásenie lídra samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Alexandra Zacharčenka, ktorý informoval "o úplnom oslobodení Debaľceva povstalcami". Vyhlásil tiež, že ukrajinské velenie ignorovalo rady vydať vojakom v Debaľceve rozkaz, aby zložili zbrane, preto tam vládna armáda prišla o 3000 až 3500 mužov. Zacharčenko dodal, že telá padlých chcú separatisti odovzdať druhej strane ešte dnes. Spresnil, že DĽR chce vydať aj všetkých zajatcov a vojakov, ktorí dobrovoľne zložili zbrane a vzdali sa.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko v stredu večer na zasadaní Rady národnej bezpečnosti a obrany (RNBO) informoval, že z Debaľceva sa už stiahlo celkovo 2475 príslušníkov vládnych síl a 200 kusov bojovej techniky.

Zástupca náčelníka generálneho štábu ukrajinskej armády Hennadij Vorobjov v stredu informoval, že počas bojov so separatistami o mesto Debaľceve v uplynulých dňoch zahynulo 22 príslušníkov vládnych síl, z toho šesť pri prelomení obkľúčenia. Zranenia utrpelo vyše 150 príslušníkov vládnych síl.

Ukrajinské sily sa začali z Debaľceva sťahovať v stredu ráno po týždňoch ťažkých bojov s proruskými separatistami. Získanie mesta je pre povstalcov veľmi dôležité, pretože Debaľceve je dôležitým železničným uzlom a križovatkou najkratších ciest na Doneck a Luhansk - najväčšie mestá na území obsadenom separatistami.

Boje o Debaľcevo pokračovali aj napriek prímeriu, ktoré obe strany konfliktu uzavreli pred týždňom v Minsku.

Hovorca Steľmach dnes okrem toho uviedol, že delostreleckej paľbe boli v posledných hodinách vystavené aj dediny v blízkosti prístavného mesta Mariupol, ktoré je tiež strategicky významnou lokalitou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.