V Košiciach dnes pracujú v obmedzenom režime, časť pojednávaní zrušili

Výstražný jednodňový štrajk zamestnancov súdov organizovaný Odborovým zväzom justície v Košiciach 19. februára 2015. Na snímke budova Krajského a Okresných súdov v Košiciach. Foto: TASR/František Iván

Košice 19. februára (TASR) - Na troch okresných súdoch a Krajskom súde v Košiciach dnes z dôvodu štrajku zamestnancov zrušili tretinu zo 109 pojednávaní v civilnom konaní. Z trestných konaní na okresných súdoch Košice I, Košice II a Košice okolie odročili všetkých 18 pojednávaní a verejných zasadnutí. Informovala o tom dnes novinárov hovorkyňa Krajského súdu v Košiciach Marcela Gálová.

"Fungujú podateľne, sudcovia sú v práci a činnosť súdov je v nevyhnutnom rozsahu zabezpečená. Účasť zamestnancov košických súdov na štrajku je zhruba 96 percent," uviedla Gálová. Počet zamestnancov košických súdov je 423. Pri pojednávaniach v civilných konaniach, ktoré neboli zrušené, sudcovia diktujú zápisnice do diktafónov, ich písomné vyhotovenia zabezpečia asistentky v piatok (20.2.).

Na Krajskom súde v Košiciach nebolo z dôvodu štrajku odročené žiadne zo 16 pojednávaní v civilnom konaní, z trestných konaní nebolo na dnes naplánované žiadne verejné zasadnutie. Na štrajku sa zúčastňuje vyše 96 percent zamestnancov krajského súdu, ktorý má 125 pracovníkov, informovala Gálová.

Výstražný jednodňový štrajk zamestnancov súdov organizovaný Odborovým zväzom justície v Košiciach 19. februára 2015. Na snímke oznam o štrajku na budove Krajského a Okresných súdov v Košiciach 19. februára 2015. Foto: TASR/František Iván

Jedno z pojednávaní, ktoré sa malo dnes konať na Okresnom súde Košice II, bola kauza šikanovania rómskych detí na košickej policajnej stanici v marci 2009. K pojednávacej miestnosti však dnes nikto neprišiel, o odročení boli účastníci podľa hovorkyne vopred vyrozumení. Pojednávanie bude podľa plánu pokračovať v piatok (20.2.) ráno.

Zamestnanci súdov vstupujú do štrajku so štyrmi požiadavkami:
1. zvýšiť rozpočet ministerstva spravodlivosti o štvrtinu
2. zabezpečiť materiálno-personálny a ekonomický chod súdov
3. okamžite prijať osobitný zákon o postavení zamestnancov v justícii
4. zlepšiť sociálno-ekonomickú situáciu zamestnancov justície.

Štrajkujúci zamestnanci košických súdov ostali doma na neplatenom voľne, podateľne fungujú v núdzovom režime, od prichádzajúcich občanov však bez problémov prijímajú podania. Informačné centrá súdov sú zatvorené. Na chodbách súdov dnes vládne pokoj, dopoludnia čakalo na pojednávania len niekoľko ľudí. Jedným z nich bol muž, ktorý prišiel na rozvodové konanie. "O štrajku som nevedel, na dverách nie je žiadny oznam, dúfam, že som neprišiel zbytočne," povedal. Sudkyňa napokon prišla a pojednávanie sa začalo.

Pri vstupe do budovy súdov na Štúrovej ulici je nalepený oznám o jednodňovom výstražnom štrajku Odborového zväzu justície spolu s jeho požiadavkami. Tie zahŕňajú zvýšenie rozpočtu ministerstva spravodlivosti, zabezpečenie materiálno-personálneho a ekonomického chodu súdov, okamžité prijatie osobitného zákona o postavení zamestnancov v justícii a zlepšenie sociálno-ekonomickej situácie zamestnancov justície.

Štrajk sa netýka Ústavného súdu SR v Košiciach, ktorý funguje v riadnom režime, potvrdila TASR jeho hovorkyňa Anna Pančurová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.