Druhé americko-kubánske rokovania vo Washingtone priniesli pokrok

Americký prezident Barack Obama (vľavo) a kubánsky prezident Raúl Castro si podávajú ruky na smútočnej rozlúčke s bývalým juhoafrickým prezidentom a bojovníkom proti apartheidu Nelsonom Mandelom na štadióne FNB v černošskej štvrti Soweto v Johannesburgu 10. decembra 2013, kde sa v roku 2010 konalo finále majstrovstiev sveta vo futbale. Foto: TASR/AP

Washington 28. februára (TASR) - Kubánski a americkí predstavitelia absolvovali v piatok vo Washingtone druhé kolo historických rokovaní o obnovení vzájomných diplomatických vzťahov. Obe strany sa po skončení rozhovorov zhodli na tom, že diskusie priniesli pokrok, avšak bližšie podrobnosti nezverejnili.

Vedúca americkej delegácie, vysokopostavená predstaviteľka rezortu zahraničných vecí USA Roberta Jacobsonová po schôdzke vyjadrila nádej, že k znovuotvoreniu veľvyslanectiev by mohlo dôjsť ešte pred aprílovým regionálnym summitom štátov Severnej a Južnej Ameriky.

"Domnievam sa, že sa nám to môže podariť ešte pred Summitom Amerík," povedala Jacobsonová novinárom po washingtonskej schôdzke. Diskusie boli podľa nej plodné a zmysluplné.

Šéfka kubánskej delegácie, Josefina Vidalová z tamojšieho rezortu diplomacie, vyjadrila presvedčenie, že sa "počas najbližších týždňov" podarí dosiahnuť pokrok v dvoch otázkach, ktoré majú prioritný význam pre Havanu. Ide o vyčiarknutie Kuby z amerického zoznamu štátov podporujúcich terorizmus a zrušenie reštrikcií brániacich tomu, aby mohla Havana vykonávať v USA bežné bankové operácie.

Vlády Spojených štátov a Kuby oznámili 17. decembra úmysel obnoviť diplomatické vzťahy, ktoré sú prerušené od roku 1961. Medzi oboma krajinami odvtedy prebehla výmena niektorých väzňov a Kuba prepustila na slobodu desiatky disidentov.

Piatkovým rokovaniam predchádzala v januári v Havane prvá historická schôdzka vysokopostavených diplomatov po 35 rokoch.

"Summit oboch Amerík" za účasti hláv štátov sa bude konať 10. až 11. apríla v Paname. Tento summit by mohol byť prvou príležitosťou na stretnutie amerického prezidenta Baracka Obamu s kubánskym prezidentom Raúlom Castrom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.