OSN odsúdila ničenie pamiatok militantmi Islamského štátu

Zasadnutie Bezpečnostnej rady OSN, archívne foto Foto: TASR/AP

New York 28. februára (TASR) - Bezpečnostná rada OSN v piatok ostro odsúdila "barbarské teroristické činy", ktoré páchajú militanti extrémistickej organizácie Islamský štát (IS), vrátane ničenia vzácnych náboženských a kultúrnych pamiatok. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

Islamský štát vo štvrtok zverejnil video, ktoré zachytáva, ako jeho členovia rozbíjajú ťažkými kladivami a vŕtačkami sochy a plastiky, pochádzajúce z obdobia starovekej Asýrskej ríše. Podľa extrémistov išlo o symboly protiislamského modlárstva.

Členovia Bezpečnostnej rady odsúdili "zámernú deštrukciu nenahraditeľných náboženských a kultúrnych artefaktov v múzeu v (severoirackom Mósule) a spálenie tisícov kníh a unikátnych rukopisov" v tamojšej knižnici.

Grémium OSN v piatkovom vyhlásení zdôraznilo potrebu porážky IS a s ním spojenej ideológie neznášanlivosti, násilia a nenávisti.

Ničenie pamiatok v Mósule už predtým odsúdila aj Irina Bokovová, generálna riaditeľna UNESCO, Organizácie OSN pre výchovu, vedu a kultúru.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.