Cvičný let stíhačiek MiG-29 môže spôsobiť supersonický tresk

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 4. marca (TASR) - Ministerstvo obrany (MO) SR upozorňuje verejnosť, že v rámci plánovaných letov budú dnes približne o 11.00 h na trase Sliač – Liptovský Mikuláš – Javorina – Kysak – Tisovec – Sliač prelietavať nadzvukové stíhacie lietadlá MiG-29 ozbrojených síl. "Je možné, že v danej oblasti sa vyskytne rázová vlna - silný zvuk podobný výbuchu, ktorý bude spôsobený prekonaním rýchlosti zvuku stíhacím lietadlom," informovala TASR hovorkyňa MO SR Martina Balleková.

Zvukový efekt, tzv. aerodynamický tresk, ktorý spôsobujú stíhačky, možno počuť v oblastiach letových koridorov slovenských vojenských letísk, a to najmä na strednom a západnom Slovensku. "Všeobecne môžu tento jav vyvolať iba letecké prostriedky, ktoré dosahujú rýchlosť zvuku, čo je asi 330 metrov za sekundu," doplnila Balleková. Na Slovensku sú to nadzvukové stíhacie lietadlá MiG-29.

Ministerstvo obrany tvrdí, že podobné situácie nemôže vylúčiť ani do budúcnosti, keďže nácviky pri nadzvukovej rýchlosti sú nutné pri skúšaní a "zalietavaní" nových motorov. Cvičia sa pri nich aj situácie, ktoré vojenskí piloti musia riešiť v prípade narušenia slovenského vzdušného priestoru.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.