Iniciatívy Európskej komisie majú presah na slovenské predsedníctvo

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 4. marca (TASR) – Pracovný program Európskej komisie (EK) zahŕňa niekoľko nových iniciatív a pri väčšine z nich sa očakáva určitý presah na slovenské predsedníctvo v EÚ v druhej polovici 2016. Vyplýva to z výročnej správy o členstve Slovenska v únii, ktorú dnes schválila vláda.

Týka sa to napríklad revízie viacročného rozpočtu pre eurofondy na roky 2014 až 2020. Očakáva sa aj pokračovanie v rokovaniach o najvýznamnejšej európskej dohode o voľnom obchode s USA (TTIP), v ktorej Slovensko presadzuje záujmy najmä v oblasti automobilového priemyslu.

Ďalšou dôležitou témou je jednotný digitálny trh. Jeho cieľom je zaistiť pre spotrebiteľov cezhraničné digitálne služby a vytvoriť rovnaké podmienky pre rozvoj digitálneho hospodárstva. Stratégiu by mala EK oznámiť v máji tohto roka. Súčasťou balíka bude modernizácia autorského práva.

V sociálnej oblasti sa očakávajú nové iniciatívy pre ďalšie posilnenie zamestnanosti, rastu a investícií, podporu pracovnej mobility, boj proti zneužívaniu sociálneho zabezpečenia, doriešenie tzv. materskej smernice či udeľovanie pracovných povolení. Revízia rámcovej smernice a ďalších 23 s tým súvisiacich budú mať jednoznačne presah na slovenské predsedníctvo. Podobne to bude pri revízii smerníc o práci na čiastočný úväzok a na dobu určitú. Závisieť to však bude od výsledku konzultácií v tomto roku, ako tiež od dohody sociálnych partnerov.

Vysokú prioritu Slovensko kladie na legislatívne návrhy k strategickému klimaticko-energetickému rámcu 2030, ktoré budú kľúčovou témou jeho predsedníctva. V prípade legislatívneho balíčka pre čistejšie ovzdušie avizuje komisia stiahnutie návrhu smernice o národných emisných stropoch, ktorý bude predložený ako súčasť pripravovaného klimaticko–energetického balíčka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.