Rokovania o Iráne v Lausanne obnovili, Čína vyzýva na kompromis

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I beží počas prestávky nového kola jadrové rokovania šestice mocností s Iránom vo švajčiarskom meste Lausanne 30. marca 2015. Foto: TASR/AP

Lausanne/Peking 1. apríla (TASR) - Vyjednávači šiestich svetových veľmocí a Iránu sa dnes opäť zišli na rokovaniach, ktorých cieľom je dosiahnuť rámcovú dohodu o iránskom jadrovom programe. Rokovania vo švajčiarskom meste Lausanne predĺžili o ďalší deň, pretože dohodu sa nepodarilo dosiahnuť do 31. marca.

Podľa diplomatických zdrojov sa dnes dopoludnia začali dvojstranné konzultácie predstaviteľov zúčastnených krajín, neskôr je naplánované aj plenárne zasadanie.

Čínsky minister zahraničných vecí Wang I informoval, že na rokovaniach bol dosiahnutý pokrok v kľúčových otázkach. Predpokladá, že dokument o politickom rámci budúcej konečnej dohody o iránskom jadrovom programe bude hotový ešte dnes. "Dohodnuté to je, teraz tomu treba dať už len nejakú formu," uviedol zdroj.

V rovnakom optimistickom duchu sa vyjadril aj šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov, zatiaľ čo ich iránsky rezortný kolega Mohammad Džavád Zaríf bol opatrnejší, keď uviedol, že sa podarilo dosiahnuť dohodu vo väčšine problémov. Podľa britského ministra Philipa Hammonda je potrebné pracovať ešte na viacerých kľúčových otázkach, informovala spravodajská spoločnosť BBC.

Západní diplomati v Lausanne informovali, že Wang odcestoval do Pekingu. Čínsku delegáciu na rokovaniach vedie jeho námestník. Lausanne opustil aj Sergej Lavrov, informovala agentúra RIA.

Čínska delegácia v Lausanne medzičasom zverejnila vyhlásenie, v ktorom vyzýva na kompromis a varuje, že všetko doterajšie úsilie o vyriešenie sporu s Iránom bude zmarené, ak rokovania uviaznu.

Podľa Číny je dôležité, aby rokovania o jadrovom programe mali politické vedenie, aby si zúčastnené strany vyšli navzájom v ústrety, rozdelili proces na fázy a zvážili všetky možnosti riešenia problému. Čína zdôraznila, že je potrebné brať do úvahy záujmy všetkých zainteresovaných strán, ale pripomenula, že kľúčovú rolu by mala zohrávať Bezpečnostná rada OSN.

Vyjednávači svetových veľmocí sa na rokovaniach s Iránom snažia dosiahnuť predbežnú rámcovú dohodu, ktorá by vytvorila základ pre dlhodobú jadrovú zmluvu s Iránom o ukončení 12 rokov trvajúcej patovej situácie medzi Teheránom a Západom. Za konečný termín na podpísanie dlhodobej zmluvy si zúčastnené strany stanovili 30. jún tohto roka.

Táto podrobnejšia zmluva by mohla viesť k normalizácii vzťahov medzi USA a Iránom, ktoré stoja v rozličných blízkovýchodných konfliktoch na protichodných stranách.

Podľa nemenovaného západného diplomata zostávajú v poslednej fáze intenzívneho rokovania s Iránom tri sporné body - čas platnosti prípadnej dohody, odvolanie sankcií OSN a ich obnovenie v prípade, že Teherán dohodu nedodrží.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.