Víťaz prezidentských volieb Buhari chváli predchodcu za výzvy na pokoj

Na snímke novozvolený prezident Nigérie Muhammadu Buhari v rozhovore s novinármi v stredu 1. apríla 2015 v Abuje v Nigérii. Foto: TASR/AP/Sunday Alamb

Abuja 1. apríla (TASR) - Víťaz prezidentských volieb v Nigérii, 72-ročný Muhammadu Buhari, dnes zablahoželal končiacemu prezidentovi Goodluckovi Jonathanovi k pokojnému vzdaniu sa moci. Hovoril po tom, ako sa stal prvým nigérijským politikom, ktorý vo voľbách porazil úradujúceho prezidenta krajiny.

Buhari zvíťazil vo voľbách s nespochybniteľným náskokom približne 2,1 milióna hlasov: volilo ho 15,4 milióna voličov a Jonathan dostal 13,3 milióna hlasov.

"Dokázali sme svetu, že sme ľudia, ktorí rešpektujú demokraciu. Dali sme zbohom štátu jednej strany," citovala ho agentúra Reuters. "Hlasovali ste pre zmenu a zmena prišla," pokračoval s tým, že nadišiel čas "zahojiť rany" v spoločnosti. Svoje víťazstvo označil za víťazstvo Nigérijčanov, ktoré ukazuje, že veria v lepšiu budúcnosť, informovala tlačová agentúra AP.

V mestách na prevažne moslimskom severe Nigérie, podporujúcom Buhariho, oslavujú jeho víťazstvo.

Prezident Jonathan po zverejnení výsledkov volieb v utorok večer v televíznom prejave priznal porážku, čím otvoril cestu k pokojnému a bezprecedentnému odovzdaniu moci v najbohatšom a najľudnatejšom štáte Afriky. Telefonicky zagratuloval svojmu rivalovi Buharimu, ktorý stál na čele Nigérie po vojenskom puči v rokoch 1983-85.

Súčasne vyzval svojich stúpencov, aby nepodľahli frustrácii a nerozdúchavali ďalšie násilie: "Nijaké ambície nestoja za preliatie krvi. Dôležitejšie než čokoľvek iné je jednota, stabilita a pokrok našej vlasti."

Terajšie voľby sa zaraďujú k najpokojnejším v dejinách Nigérie. Jonathan chcel svojimi slovami zabrániť povolebným násilnostiam, pri akých v roku 2011, keď Jonathan porazil Buhariho, zomrelo asi 1000 ľudí.

Podľa prepisov by mal prezident odovzdať funkciu svojmu nástupcovi 29. mája.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.