PREZIDENT: Podmienky pre fungovanie zdravotných poisťovní sa sprísnia

Andrej Kiska, archívne foto Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 2. apríla (TASR) - Pre existenciu zdravotných poisťovní na slovenskom trhu budú platiť prísnejšie podmienky. Prezident SR Andrej Kiska podpísal novelu zákona o zdravotnom poistení, ktorá cez pozmeňujúci návrh šéfa zdravotníckeho výboru Richarda Rašiho (Smer-SD) zvyšuje povinné základné imanie zdravotných poisťovní a stanovuje minimálny počet poistencov.

Namiesto súčasných 3,3 milióna eur má mať zdravotná poisťovňa základné imanie 16,6 milióna eur. "Súčasná výška je nepostačujúca vzhľadom na objem finančných prostriedkov, s ktorými zdravotné poisťovne hospodária. Spravujú verejné zdroje zdravotného poistenia vo veľkom rozsahu, pričom použitie týchto prostriedkov je zákonom viazané predovšetkým na úhradu zdravotnej starostlivosti," zdôvodnil svoj návrh Raši.

Zvyšovanie základného imania sa tak dotkne súkromnej Union zdravotnej poisťovne, keďže v súčasnosti ho má na úrovni 3,5 milióna eur. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) má základné imanie vo výške 161 miliónov eur a súkromná Dôvera 33,6 milióna eur.

Zdravotná poisťovňa bude tiež musieť mať za klientov minimálne 300.000 poistencov. Dôvodom má byť zabezpečenie stability systému verejného zdravotného poistenia a efektívneho fungovania zdravotnej poisťovne. Napríklad Union zdravotná poisťovňa, ktorá je najmenšia na trhu, má v súčasnosti vyše 450.000 poistencov.

Šéfa Health Policy Institute (HPI) Tomáša Szalaya tento návrh prekvapil, podľa jeho slov mu k nemu chýba legenda a spoločenská objednávka. Poukázal na to, že sa ním zvyšuje bariéra pre prípadných záujemcov o vstup na slovenský trh zdravotného poistenia. Tí tak budú potrebovať nielen viac peňazí na základné imanie, ale aj prípadnú kampaň, aby dosiahli potrebný počet poistencov.

Na slovenskom trhu v súčasnosti pôsobia tri zdravotné poisťovne. Súdy však už niekoľko rokov rozhodujú aj o žalobe spoločnosti Flow, ktorej Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou neudelil povolenie pre zdravotnú poisťovňu Vivia. Spor sa dostal až na Najvyšší súd (NS) SR, ktorý vlani zrušil rozhodnutie bratislavského Krajského súdu. Ten žalobu pôvodne zamietol, NS SR mu však vec vrátil.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.