Silný tajfún Maysak stráca cestou k Filipínam silu

Na snímke talianskej astronautky Samanthy Cristoforettiovej z Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS z 31. marca 2015 je tajfún Maysak v oblasti Mikronézie, ktorý smeruje k Filipínam. Foto: TASR/AP

Manila 2. apríla (TASR) - Silný tajfún Maysak, ktorému pripisujú smrť najmenej štyroch ľudí na ostrovoch v západnej časti Tichého oceánu, po dosiahnutí filipínskych vôd zoslabol a očakáva sa, že bude ďalej strácať silu počas približovania sa k severovýchodnému pobrežiu krajiny.

S odvolaním sa na filipínskych predstaviteľov o tom dnes informovala tlačová agentúra AP.

Filipínsky meteorologický úrad uviedol, že tajfún Maysak sa dnes ráno nachádzal 915 kilometrov od východofilipínskeho mesta Borongan, ktoré má asi 60.000 obyvateľov. Sprevádzal ho vietor s rýchlosťou 175 kilometrov za hodinu, dosahujúci v nárazoch až 210 km/h. Postupoval severozápadným smerom rýchlosťou 19 km/h.

Filipínski predstavitelia povedali, že ľudia si urobili zásoby a pripravené sú aj záchranné tímy. Očakáva sa, že tajfún vstúpi na pevninu v sobotu večer alebo v noci zo soboty na nedeľu na severovýchode Filipín. Úrady súčasne varovali turistov smerujúcich na pláže počas veľkonočných sviatkov, aby boli opatrní.

Je možné, že vlny na východnom pobreží dosiahnu výšku až tri metre a v 200-kilometrovom okruhu okolo oka tajfúnu treba rátať so stredne silným až silným dažďom. Armádu na severe Filipín uviedli do pohotovosti už v stredu.

Podľa meteorologického úradu by tajfún mal počas cesty cez pevninu ďalej slabnúť a je možné, že ho preklasifikujú na búrku.

Maysak je tretí tajfún na Filipínach od začiatku roka a prvý po viacerých desaťročiach, ktorý zasiahne túto prevažne katolícku krajinu počas veľkonočných sviatkov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.