Severná Kórea dala súhlas s pochodom žien cez demilitarizované pásmo

Na archívnej snímke z 11. marca 2015 organizátorky plánovaného pochodu žien cez demilitarizované pásmo medzi dvomi Kóreami, Christine Ahnová (vľavo) a Gloria Steinemová. Foto: TASR/AP/Bebeto Matthews

New York 3. apríla (TASR) - Severná Kórea sa rozhodla, že podporí plán pešieho pochodu cez demilitarizované pásmo medzi dvoma Kóreami, ktorý navrhli prominentné predstaviteľky ženského hnutia - medzi nimi aj líderka druhej vlny feminizmu z prelomu 60. a 70. rokov Gloria Steinemová. Organizátorky akcie teraz dúfajú, že sa dočkajú súhlasu aj zo strany Južnej Kórey.

Spoluorganizátorka akcie Christine Ahnová dnes povedala agentúre AP, že KĽDR dala súhlas tento týždeň, keď bola na návšteve Pchjongjangu. Peší prechod demilitarizovanou zónou, plánovaný na 24. mája, má byť výzvou na znovuzjednotenie oboch kórejských štátov.

Kórejské demilitarizované pásmo je najopevnenejšou hraničnou zónou na svete. Obe Kórey sú totiž ešte stále medzi sebou technicky vo vojnovom stave. Peší pochod by tak bol pripomienkou 70. výročia rozdelenia Kórejského polostrova.

Na pochode celkove asi 30-tich žien by sa mali zúčastniť i dve laureátky Nobelovej ceny mieru, Mairead Maguirová zo Severného Írska a Leymah Gboweeová z Libérie. Ahnová dodala, že so skupinou sa z Pchjongjangu k demilitarizovanému pásmu vydá aj niekoľko Severokórejčaniek.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.