Aj v Gréckokatolíckej cirkvi je dnes veľký a prikázaný sviatok i pôst

Gréckokatolícka liturgia, archívne foto Foto: TASR/Oliver Ondráš

Bratislava 3. apríla (TASR) - Veľký piatok je i v Gréckokatolíckej cirkvi na Slovensku významným a prikázaným sviatkom. V tento deň veriaci dodržiavajú prísny pôst.

Dnes doobeda sa v gréckokatolíckych chrámoch modlia Kráľovské hodinky - žalmy a čítania zo Svätého písma o umučení Ježiša Krista. Poobede (okolo 15.00 alebo 17.00 h) sa koná Večiereň s obradom uloženia plaštenice do Božieho hrobu. V Katedrále Povýšenia sv. Kríža v hlavnom meste SR modlitby a obrady vedie bratislavský eparcha Peter Rusnák za účasti kňazov eparchie.

V centre obradov Veľkého piatka je plaštenica - obdĺžnikové plátno, ktoré symbolizuje plachtu či plátno, do ktorého bolo zavinuté Kristovo mŕtve telo, keď ho uložili do hrobu. Obrad uloženia plaštenice s vyobrazením scény ukladania mŕtveho Ježiša do hrobu sa zaužíval v 16. storočí a celá Východná cirkev ho prijala v 17. - 18. storočí. Veriaci prejavujú plaštenici osobitnú verejnú úctu a poklonu. V súčasnosti býva na nej okrem ikony Krista v hrobe zobrazená aj Panna Mária a ďalšie osoby, ktoré sa zúčastnili na pohrebe Ježiša.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.