Sergej Lavrov sa v sobotu stretne s najvyššími predstaviteľmi SR

Sergej Lavrov, archívne foto Foto: TASR/AP

Bratislava 3. apríla (TASR) - Na oficiálnu návštevu Slovenska pricestuje v sobotu 4. apríla ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Na tú ho ešte v decembri 2012 pozval jeho slovenský rezortný partner Miroslav Lajčák, keď bol na návšteve v Moskve. Lavrov si termín vybral v kontexte 70. výročia oslobodenia Bratislavy.

Ako prvý ho prijme prezident Andrej Kiska, ktorý s ním chce prebrať hlavne situáciu na Ukrajine a anexiu Krymu. Lavrova následne čaká rokovanie s premiérom Robertom Ficom. Spolu s ním, ako aj s predsedom parlamentu Petrom Pellegrinim položia na Slavíne vence pri príležitosti oslobodenia Bratislavy. V rámci tohto spomienkového podujatia Fico aj Lavrov vystúpia s príhovormi a ruský šéf diplomacie zároveň odovzdá 11 slovenským veteránom pamätnú medailu.

Na Slavín sa v sobotu po stretnutí s Lavrovom chystá tiež Kiska. Pamiatku padlých vojakov si však uctí samostatne.

Rokovaniu ministrov zahraničných vecí budú dominovať bilaterálne vzťahy, európske a medzinárodné témy, vrátanie riešenia krízy na Ukrajine, ale tiež energetika a ekonomické otázky.

Lajčák v súvislosti s riešením konfliktu na východnej Ukrajine nevidí alternatívu k dialógu. Podľa neho aj Lavrovova návšteva v Bratislave dáva príležitosť na takýto dialóg. Dodal, že sa tým vytvorí priestor na prezentáciu vzájomných postojov a názorov, okrem iného na to, čo sa na Ukrajine deje, ako aj na to, čo môže urobiť Moskva pre mier na Ukrajine.

Pri príležitosti oficiálnej návštevy Slovenskej republiky ministrom zahraničných vecí Ruskej federácie Sergejom Lavrovom sa v sobotu 4. apríla o 13.00 uskutoční tlačová konferencia, z ktorej prinesieme priamy prenos.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.