Východoslovenská galéria pozýva na unikátnu výstavu Marca Chagalla

Ilustračné foto. Foto: TASR - Oliver Ondráš

Košice 3. apríla (TASR) - Na unikátnu výstavu diel z tvorby fenomenálneho predstaviteľa svetovej avantgardy Marca Chagalla pozýva Východoslovenská galéria v Košiciach. Jedinečný formát pod názvom Marc Chagall - Očakávanie zázraku (Anticipation of a Miracle) sprístupní od 9. apríla do 14. júna vo svojich expozičných priestoroch na Hlavnej ulici. TASR o tom informoval Pavel Urban z Východoslovenskej galérie.

Výstava predstaví okruh dvoch tematicky viazaných litografických cyklov: grafický cyklus, ktorý rusko-francúzsky autor po prvý raz zrealizoval vo farbe Štyri príbehy Tisíc a jednej noci (1948), mytologicky ladený milenecký epos Daphnis a Chloé (1956-61), inšpirovaný Gréckom a poetikou židovských ľudových príbehov a voľný cyklus spodobujúci typickú „chagallovskú“ radosť z (nad)pozemského bytia. Za prvý cyklus udelili Chagallovi cenu na Benátskom bienále v roku 1948.

"Pre umeleckú verejnosť sa Marc Chagall stal známy svojou typickou stratégiou akoby infantilného komponovania vizuálneho príbehu v ráme obrazu spôsobom, v ktorom postavy, veci a iné bytosti popierajú exaktné zákony tohto fyzického sveta, pričom sa vznášajú, chodia hore nohami, schovávajú sa v útrobách vecí, zvierat - často je to kôň ako symbol slobody, kyticiach kvetov či tektonicky splývajú s prostredím za pomoci farebnej explózie," opísal Urban. Chagallove diela nepodliehajú žiadnej avantgardnej škole, jeho priateľ Guillaume Apollinaire ich pracovne pomenoval pre svoj okruh parížskych známych ako „art surnaturalizmus“.

Vo vystavených litografiách sa prelína minulosť s budúcnosťou, očakávanie so skúsenosťou, mystika s realitou, s dôrazom na centrálny znak, figúru či objekt, uviaznutý vo vlastnom svete pretrvávajúceho umeleckého posolstva bez časového obmedzenia.

Výstavný formát je výsledkom spolupráce s francúzskou spoločnosťou SARL Amiencom a lotyšškým Centrom moderného a súčasného umenia v Rige.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.