Amanda Knoxová chce brániť nespravodlivo obvinených

Amanda Knoxová Foto: TASR/AP

Seattle 4. apríla (TASR) - Američanka Amanda Knoxová, v ktorej prípade taliansky odvolací súd nedávno anuloval usvedčenie z vraždy jej spolubývajúcej, chce teraz pracovať v prospech nespravodlivo obvinených. Informovala o tom dnes agentúra AP.

V článku, ktorý v piatok zverejnil denník The Seattle Times, 27-ročná Knoxová píše, že počas viac ako siedmich rokov vyšetrovania, súdnych procesov, vyšetrovacej väzby a väzenia ju podporovali príbuzní a priatelia a ona to "bez ohľadu na to, čo ju v budúcnosti čaká, musí oplatiť".

V článku ocenila podporu právnikov, expertov na analýzu DNA a bývalých vyšetrovateľov americkej FBI, ktorí neprestávali poukazovať na nezrovnalosti v jej prípade. V tejto súvislosti však uviedla, že si je vedomá, koľko ľudí je nespravodlivo obvinených a na rozdiel od nej nemajú pomoc a podporu.

"Budem pracovať, aby som ja bola ich hlasom," uviedla, pričom však nešpecifikovala, v čom bude spočívať jej práca a pomoc. Knoxovej literárny agent tiež odmietol komentovať jej plány či uviesť organizáciu, s ktorou by chcela spolupracovať.

Taliansky najvyšší súd 27. marca zrušil usvedčujúci rozsudok nad Knoxovou, ktorú odsúdili za vraždu britskej študentky Meredith Kercherovej.

Kasačný súd anuloval usvedčenie 27-ročnej Knoxovej a jej bývalého talianskeho priateľa Raffaela Sollecita z vraždy a súvisiacich obvinení, pričom nenariadil konanie ďalšieho súdneho procesu.

Obaja boli podozriví z vraždy Meredith Kercherovej (21), ktorú našli v novembri 2007 s podrezaným hrdlom v apartmáne v talianskej Perugii, kde bývala spolu s Amandou Knoxovou.

V roku 2009 Sollecita odsúdili na 25 rokov väzenia a Knoxovú na 26 rokov za sexuálny útok na Kercherovú a jej vraždu. Odvolací súd v roku 2011 však oboch uznal za nevinných. Po štyroch rokoch väzenia sa tak dostali na slobodu a Knoxová sa vrátila naspäť do USA.

V roku 2013 taliansky najvyšší súd zrušil oslobodzujúci rozsudok a nariadil konanie nového súdneho procesu. Odvolací súd vlani v januári potvrdil pôvodné usvedčenie z vraždy: Knoxovej pritom vymeral 28,5 roka a Sollecitovi 25 rokov väzenia.

Obaja sa voči verdiktu odvolali a najvyšší súd 27. marca tohto roku celú kauzu definitívne ukončil oslobodením oboch odsúdených.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.