V slovenských pohoriach je zvýšené lavínové nebezpečenstvo

Ilustračné foto Foto: FOTO TASR - Oliver Ondráš

Liptovský Hrádok 4. apríla (TASR) - Vo všetkých slovenských pohoriach je vplyvom intenzívneho sneženia a silného vetra zvýšené lavínové nebezpečenstvo, 3. stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. TASR o tom informoval Jozef Richnavský zo Strediska lavínovej prevencie (SLP) Horskej záchrannej služby (HZS).

Silný vietor previal väčšinu nového snehu prevažne na svahy a do žľabov s východnou, severovýchodnou a juhovýchodnou orientáciou. "Najmä v týchto polohách a na hranici lesa sa vytvorili málo stabilné snehové vankúše dosky a preveje. Novonapadnutý a prefúkaný sneh nie je dostatočne prepojený s tvrdou podkladovou vrstvou, preto uvoľnenie lavín hrozí už pri malom dodatočnom zaťažení snehovej pokrývky," uviedol Richnavský.

Upozornil, že na záveterných svahoch, najmä pod skalnými stenami, je výška nového a prefúkaného snehu miestami väčšia ako jeden meter. "V týchto polohách je snehová pokrývka na väčšine strmých svahov iba slabo spevnená a hrozí výskyt stredne veľkých spontánnych lavín. Najmä vo Vysokých Tatrách sa tak v týchto polohách vytvorilo veľké lavínové nebezpečenstvo. Dôrazne neodporúčame pohyb vo vysokohorskom teréne," upozornil.

Ráno prevládalo na horách premenlivé počasie. Vo vyšších nadmorských výškach bola prevažne zväčšená oblačnosť až zamračené, na mnohých miestach snehové prehánky a hmlisto. Na podhorí bola prechodne zmenšená oblačnosť až takmer jasno. Fúkal vietor prevažne severozápadného smeru s rýchlosťou do 20 km/h, miestami v nárazoch do 35 km/h. Teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí od -16 stupňov Celzia (Lomnický štít) do -3 stupňov Celzia na podhorí. Za posledných 24 hodín pripadlo vo všetkých pohoriach priemerne do 10 cm nového prachového snehu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.